| Lolitaoaoao121 a întrebat:

Bună TPU! Am o întrebare legată de liceu..Sunt în clasa a-11-a și mă bate gândul să mă mut, începând din clasa a-12-a, pe un alt profil liceal, eu fiind la mate-info. Mă gândeam să mă mut pe științe sociale, pentru a avea mai mult timp să desenez/să mă pregătesc pentru admiterea la arhitectură, întrucât bacul la matematică, pe profilul meu, este greu, și în momentul de față nu mă interesează decât o notă mare la bac și admiterea la facultate... Știe cineva cum se procedează cu transferul la un alt liceu, pe un alt profil? Și dacă chiar se poate lua o notă bună la bac (la geografie sau istorie) începând să înveți din cls a-12-a, în condițiile în care nu te-ai axat deloc până acum pe ramurile astea? Și dacă se poate, care ar fi mai ușoară pentru bac, geografia sau istoria? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| siriusblack98 a răspuns:

Cum eu sunt Stan patitul in scenariul asta, hai sa iti zic cum a fost in cazul meu acum 7-8 ani cand am terminat liceul si am dat bacul. Eu m-am transferat la alt liceu de la tursim si alimentatie la mate-info ( si eram praf la matematica dar numai acolo mai aveau locuri ). Ca si acte dupa ce completezi o cerere tip pe care o primesti de la secretariat, iti primesti dosarul cu foaia matricola si situatia scolara pe care le vei depunde la celalalt liceu. Dupa depunerea lor, o sa dai niste diferente la anumite materii pentru ca schimbi profilul. In ce priveste invatatul la anumite materii pe care nu le cunosti, crede-ma ca intr-un an de zile daca te tii de treaba si mai bagi si niste meditatii, nu ai cum sa nu iei minim 8, MINIM. Eu la matematica nu stiam nimic, eram de nota 1 asta ca se dadea punctul din oficiu, efectiv mai departe de tabla inmultirii nu stiam nimic laughing. Cu 5 luni inainte de BAC ( repet, urma sa dau bacul pe mate-info ) m-am apucat sa fac meditatii la matematica si sa fac si exercitii in timpul liber. Si asa am reusit sa iau nota 5 in BAC la mate pe profil mate-info, eu nefiind pana atunci nici de nota 1. La biologie tot asa nu stiam nimic si m-am apucat sa invat singur cu vreo cateva luni inainte de bac si am luat 6. La romana m-am bagat la meditatii cu 3 luni inainte de examen si am luat 9, 55 ( eu eram de nota 6 initial ). Daca eu am putut cu doar cateva luni de invatat, poti si tu cu 1 an.

| Lolitaoaoao121 explică (pentru siriusblack98):

Mulțumesc de răspunshappy apreciez mult! și da, chiar ca lumea povestealaughing

1 răspuns: