| gєσяgιαηα a întrebat:

Am o mare urgenta, repet intrebarea de acum cateva minutehappy. Deci am de argumentat la poezia "Izvorul Iubirii" de Lucian Blaga, de ce versurile nu incep cu litera mare, ca la alte poezii de ex ca la, "Lacul" d M Eminescu. Deci trebuie sa scriu mai detaliat. Repet: de ce versurile incep cu litera mica si nu cu litera mare. Fundaa:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca este vb de izvorul noptii, asta e poezia:
Izvorul nopţii

Frumoaso,
ţi-s ochii-aşa de negri încât seara
când stau culcat cu capu-n poala ta
îmi pare
că ochii tăi, adânci, sunt izvorul
din care tainic curge noaptea peste văi
şi peste munţi şi peste seşuri
acoperind pământul
c-o mare de-ntuneric.
Aşa-s de negri ochii tăi,
lumina mea.

si incepe cu litera mare apoi continua cu litera mica pentru ca versul continua, acesta formand de fapt o fraza. iata si o descriere a textului:
=>>Poezia este alcatuita dintr-o fraza ampla, care contine o afirmatie constatativa si admirativa pentru frumusetea ochilor iubitei si o propozitie dezvoltata, ca o concluzie emotionanta, inaltand dragostea la apogeu.

si iata un raspuns zic eu mai elocvent: Poezia este alcatuita dintr-o fraza ampla, care contine o afirmatie constatativa" si admirativa pentru frumusetea ochilor iubitei si o propozitie dezvoltata, ca o concluzie emotionanta, inaltand dragostea la apogeu.

3 răspunsuri:
| neekole a răspuns:

Este poezie moderna. Poti sa incepi cu litera mica, mare, sa nu ai rima si multe altele. Asta inseamna poezie moderna. Funda?

| jusjustin a răspuns:

Pai este formata dintr-o fraza ampla si o propozitie dezvoltata...in plus poezia nu are rima si ritm si aceasta poate fi o cauza...psss se numeste izvorul noptihappy

| gєσяgιαηα explică (pentru jusjustin):

Da, scuze eram distrasabig grin nu am vaz laughing