| Maria34p a întrebat:

Am o problema... Ar trebui sa intru in clasa a 10-a insa, au aparut niste probleme familiale asa ca mi-ar fi imposibil sa ma duc anul acesta la scoala. Intrebarea mea este, pot sa intrerup scoala pentru un an iar mai apoi sa-l reiau? Sunt o eleva buna si as vrea sa-mi fac studiile mai departe. Va rog un raspuns serios si sigur. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti intrerupe studiile obligatorii (10 clase) decat pentru motive tinand de imposibilitatea de a frecventa scoala, de ex. cele medicale.
Pentru lipsa de la scoala pot fi amendati parintii, conform ROFUIP, citez:
"ART.243.(1) Potrivit prevederilor legale părintele, tutorele sau susţinătorul legal are obligaţia de a asigura frecvenţa şcolară a elevului în învăţământul obligatoriu şi de a lua măsuri pentru şcolarizarea elevului, până la finalizarea studiilor.
(2) Părintele, tutorele sau susţinătorul legal care nu asigură şcolarizarea elevului, pe perioada învăţământului obligatoriu, poate fi sancţionat cu amendă cuprinsă între 100 lei şi 1000 lei ori este obligat să presteze muncă în folosul comunităţii.
(3) Constatarea contravenţiei şi aplicarea amenzilor contravenţionale   prevăzute la alin. (2) se realizează de către persoanele împuternicite de primar în acest scop, la sesizarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ."
P.S. Despre ce probleme familiale este vorba?