| Nicolae_Robert_2001 a întrebat:

Am si eu o nelamurire: De doi ani stau in Anglia si merg la scoala aici. Am parasit Romania cand am terminat clasa 7-a, iar acum sunt clasa a 11-a (in Anglia). Acum problema este ca as vrea sa ma intorc in Romania, insa nu stiu ce voi face cu scoala. Fostii mei colegi sunt acum a 10-a. As putea sa fiu in clasa cu ei daca m-as intoarce? Sau ar trebui sa reiau de la clasa la care am ramas, adica a 8-a? Apreciez orice fel de raspuns sau informatie. De asemenea, rog seriozitate si va multumesc anticipat. Apropo, dau funda happy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul sigur il poti primi doar de la ISJ din judetul de domiciliu, care va face echivalarea studiilor facute in Anglia si va decide in ce clasa te poti inscrie.
Detalii vezi aici:
https://www.cnred.edu.ro/......asele-1-10

| Nicolae_Robert_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult pentru raspuns, chiar ajuta, insa, mai exact, cum ar face liceul echivalarea studiilor pe care le-am facut? Ar cere un raport de la actuala mea scoala sau ar trebui sa merg in Romania si sa dau un anume examen sau ceva de genul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nicolae_Robert_2001):

N-ai citit in link-ul dat. Nu liceul face echivalarea ci ISJ, in baza unor acte de la scoala din Anglia.