| Nuamnume_7132 a întrebat:

Buna TPU.am o problema de teme.Eu nu am inteles cu figurile de stil si am problema cu asta de mult timp. Trebuie sa scot figurile de stil din poeziile pasteluri de vasile alecsandri:malul siretului si rodica si as vrea sa-mi spuneti daca sunt niste site-ri sau poate referate sa ma ajute cu figurile.Va multumesc

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ce este greu de inteles? Sub imperiul unei emotii puternice poetul transfigureaza realitatea si atribuie cuvintelor sensuri figurate.Aceste figuri de stil pot fi comparatii(chiar nu le poti recunoaste?), personificari(usor de tot), epitete(adjective care emotioneaza), metafore(comparatii presupuse din care lipseste termenul cu care se compara). De acum iti poti face singura tema.Citeste fiecare vers cu atentie.

| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Aici ai figurile de stil cu definitiile lor si exemple.

http://www.referatele.com/......Hiperb.php

http://www.referatele.com/......petiti.php

sau asta e mai complex dar trebuie sa il descarci pentru ca nu apare tot

http://www.referat.ro/referate/Figurile_de_stil_b8162.html

e foarte usoara tema ta:)

| Pufuleti a răspuns:

Mai bine incerci sa le intelegi, pentru ca la un examen o sa ti se dea o poezie la prima vedere, din care sa scoti figurile de stil, iar tu nu vei mai avea unde sa cauti. E spre binele tau happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta un referat bazat pe opera din care vrei sa extragi acolo iti va arata si figurile de stil