| Benblob a întrebat:

Am o problema mica, mica, de tot! Okay... este putin cam mare.

Am 20 de ani si imi este ruşine sa spun ca nu am terminat liceul.
In 2014 tatal meu a murit si am ramas singur in tara; mama mea a inceput sa imi trimita bani din strainatate sa pot sa ma descurc singur.
Din momentul in care a murit tatal meu, cu mintea mea necoapta de adolescent, am decis sa nu mai merg la liceu deloc.
Sunt inca clasa a 10-a, dar vreau sa incep din nou liceul. Sa repet anul scolar, si sa merg mai departe, vreau sa ma pun pe picioarele mele in sfarsit.

Momentan sunt sarbatorile, dar in Ianuarie am de gand sa ma duc la liceul in care am fost inscris sa aflu daca pot sa ma re inscriu la ei sau macar sa imi retrag dosarul.
Intre timp, am decis sa intreb aici pentru sfaturi şi sugestii.

Pot sa repet clasa a 10-a la 20 de ani?
Unde este mai potrivit sa ma duc mai intai?
Daca ma acepta din nou, voi putea peste 3 ani sa dau bacul?
Care sunt toate optiuniile mele in momentul de fata?

Va mulțumesc anticipat pentru raspunsuri!

(P.S. Imi cer scuze daca aceasta nu este categoria potrivita pentru intrebarea mea.)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1. Da, poti! --- insa, datorita varstei pe care o ai, nu te poti inscrie la forma de invatamant de zi. Poti sa te inscrii fie la seral(frecventa la scoala este zilnica ca pentru orice alt elev de la cursurile de zi ), fie la frecventa redusa(frecventa la scoala este de numai cateva saptamani/semestru).Ti-as recomanda seralul caci la frecventa redusa iti vei miscora cu mult sansa de a promova bacul din prima incercare!
2.Primul drum il faci la Inspectoratul scolar judetean pentru a cere o lista a scolilor de stat sau private care au organizate cursuri serale sau cu frecventa redusa pentru invatamantul obligatoriu de 10 clase.
Vezi in Ordinul 5545/2015, capitolul II, actele necesare la inscriere: https://www.edu.ro/......ologie.pdf
3. In perioada stabilita pentru inscrieri, orice scoala din lista Inspectoratului scolar judetean este obligata sa te inscrie in clasa a 10-a fara nicio conditie (nu exista conditie de "medie minima de acceptare "!). Spre deosebire de elevii inscrisi la invantamantul de zi, cei inscrisi in invatamanutul seral sau cel cu frecventa redusa pot sustine examenul de bacalaureat dupa promovarea clasei a 13-a.
4. Pentru ca perioada de inscrieri pentru anul in curs s-a incheiat odata cu inceperea anului scolar si pentru ca esti in criza de timp, te sfatuiesc sa cauti o scoala privata(cu plata)care are organizate cursuri cu frecventa redusa pentru clasa a 10-a(in orasele mari exista scoli private). Discuta cu directorul sau patronul acesteia ---poate accepta inscrierea ta! Dupa ce vei finaliza clasa a 10-a la frecventa redusa, te poti tranfera la alta scoala care are organizate cursuri serale.

| Benblob explică (pentru alessia5158):

Mulțumesc mult pentru informație! happy

| alessia5158 a răspuns (pentru Benblob):

Cu placere!---din "experientele " fiului meu cel mic, acum student, cunosc cele ce ti-am scris la punctul 4!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La varsta de 20 de ani poti urma liceul, incepand cu cl. a X-a, doar la seral sau la frecventa redusa.
Te poti interesa la ISJ din judetul tau sau poti cauta pe internet ce licee din udetul tau au aceste forme de invatamant.

| Benblob explică (pentru Ioandelasal):

Daca intru la seral, pot sa mai dau bacul?
Iar pentru a putea sa ma inscriu la seral, imi trebuie o medie minima de acceptare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Benblob):

Nu numai ca poti dar este obligatoriu sa sustii examenul de bacalaureat, mai ales daca vei dori sa continui studiile. Diploma de bacalaureat are aceeasi valabilitate, indiferent de forma de invatamant absolvita, la zi, seral sau cu frecventa redusa.

| minrest a răspuns (pentru Benblob):

Bineinteles ca poti da bacul, dar ca sa il si iei, va trebui sa iei scoala in serios. Din pacate, putini elevi la seral iau bacul, dar daca inveti ca cei de la zi, nu mai mult, il iei fara probleme.

mira
| mira a răspuns:

Vei primi sfaturile necesare chiar la liceul abandonat. Daca ti se par insuficiente adreseaza-te inspectoratului scolar.Nu abandona ideea.

mira
| mira a răspuns:

Vei primi sfaturile necesare chiar la liceul abandonat. Daca ti se par insuficiente adreseaza-te inspectoratului scolar.Nu abandona ideea.Cu seralul terminat poti sustine bacul.