| GoBackInFuture a întrebat:

Am o problema, nu stiu la ce profil sa dau, sunt foarte nehotarat. M-am gandit la mate-info, pentru ca sunt baiat si pentru ca imi place matematica, dar ma mai pricep binisor doar la fizica, chimia si biologia nu le stiu. Pentru profilul uman, am pregatita istoria si geografie mai bine, dar romana nu prea o inteleg. Argumentele pro : 1.real as intra deoarece am auzit ca ai o gama mai larga de optiuni cand termini liceul si 2.uman pentru ca istoria si geografia mi se par foarte interesante si imi plac. Argumente contra : 1.real pentru ca nu prea stiu bine chimie si biologie si 2. uman pentru ca nu stiu bine romana. Voi ce ziceti? Real sau Uman? (p.s. am auzit ca la real e mult mai greu :-ss ) Multumesc tuturor raspunsurilor serioase, este o PROBLEMA URGENTA happy

Răspuns Câştigător
| RyugaHideki a răspuns:

Doar la stiintele sociale ai nevoie de istorie si de geografie. La stiintele naturii de chimie si biologie iar la mate-info ai nevoie de mate, info si putina fizica. Vei incepe cu 4 ore de info si 4 de mate pe saptamana, 2 de fizica, 2 chimie, 2biologie. Vei ajunge in clasa a 11-a la 7 ore de informatica, 4 de mate, 1 bio, 1 chimie, 3 fizica. Sunt la mate info si este super. Iti propun acest profil dar trebuie sa inveti foarte bine. Poti sa incepi de dinainte algoritmii elementari C++ si ceva din Pascal ca sa intelegi ce se va vorbi la primele ore. Fii mereu inaintea la toti si crede-ma ca o pregatire ca de inceput te va ajuta. Se dau premii super la cei care ajung cu olimpiada pe tara smug
La orice profil vei face romana la acelasi nivel, indiferent ca esti real sau uman. La bac va fi acelasi subiect. La mate vei avea M1, vei avea de ales dintre info-fizica-chimie-bio.
Cam atat este de stiut. A da..de la mate-info poti pleca la orice alta facultate vrei tu. De la uman, nu.
O zi placuta in continuare.

1 răspuns:
| znstr a răspuns:

Buna! Eu sunt la real pe profil de stiintele naturii si fac matematica 4 ore, fizica 3, chimie 3, biologie 2 si romana 3. Daca zici ca te pricepi bine la matematica, du-te la profilul de matematica-informatica/fizica, sau ce profiluri mai sunt acum. Daca inveti bine informatica te poti face programator de calculatoare, ceva in domeniul IT, ceva care este indispensabil unor firme si care consituie un post bine platit. Din propria-mi experienta iti spun ca la stiintele naturii se face o chimie alandala, fizica la fel iar eu acum in clasa a 10a, la romana am facut o gramada de texte (literatura) si gramatica mai putin, iar la fiecare text cate 20 de exercitii scrise + caracterizari ale personajelor, rezumat pe momentele subiectelor, temele, motivele, titlul si structura textului, etc, ceea ce mie mi se pare cam complicat pentru un profil bazat pe biologie/fizica/chimie. Eu iti recomand mate-info, daca faci si niste cursuri in paralel cu lectia de la scoala, ai putea ajunge ceva perfectionand un anumit profil. Pa pa!