| Ioana7398 a întrebat:

Am picat chimia organica pe semestrul 1, ieri am dat pe semestrul 2 si nu cred ca o sa promovez examenul. Nu stiu cum sa invat eficient la materia asta, pur si simplu am incercat reactii, mecanism, teoria, le uit sunt multe, nu stiu cum sa fac. proful ne da cate 9 exercitii cu reactii si se astepta sa stii sa ii scrii explicatia si medicanismul reactiei. As vrea sa imi raspunda cineva care chiar are treaba cu chimia oganica si stie cum ar trebui abordata materia, nu stiu cum sa fac, pur si simplul, am nevoie de o modalitate de-a relua materia in sesiunea de restante si sa reusesc sa trec prin toata si sa retin, sa invat eficient. Cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| xZeRo a răspuns:

Buna! Mai intai trebuie sa iti formezi cunostintele principale.
In primul rand, studiaza legarea atomilor de carbon in molecula.
Consider ca, este important este sa inveti despre alcani, alchene, alchine, arene.
Citeste in gand o substanta chimica de cel putin 5 ori, transcrie cu pixul pana intelegi ceva (cu cat scrii mai mult, cu atat se intipareste mai bine in memorie).
https://m.youtube.com/watch?v=mHdy1xS59xA
Sa te ajute Domnul Iisus!