| Andreea23456 a întrebat:

Am ramas corigenta pe ambele semestre la matematica si sunt in clasa a 8-a. Nu am dat examenul clar. Stiu ca trebuie sa dau corigenta. Exista posibilitatea sa pot intra la un liceu? Liceul industrial macar? Nu mi-as dori la profesionala, credeti-ma ca am o profesoara foarte rea si desi la celelalte materii am medii de peste 7, ea nu m-a trecut si sunt mai multi in situatia asta. Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Da, normal. Dupa ce iti dai corigentele te inscrii la repartizare (nu mai dau examen, corigentii scapa de examen) dar vei fi repartizata numai unde raman locuri libere. Deci uita-te bine la ce licee au mai ramas locuri si poate ai noroc sa nimeresti la unul bun. Depinde si cati mai sunt in situatia ta...

| romeo78 a răspuns:

Înainte de toate, vorbește cu părinții tăi și mergeți la inspectoratul școlar județean și faceți reclamație profesoarei. Dacă sunteți mai mulți elevi nemulțumiți uniți-vă și faceți o reclamație comună, semnată de toți și cereți reevaluarea tezelor, lucrărilor de control.
Dacă a făcut intenționat cu notele e pasibilă de închisoare, deoarece poate fi încadrată la "rele tratamente asupra minorilor"!