| justagirl21 a întrebat:

am si eu o intrebare: care sunt muntii de incretire din grupa centrala din carpatii orientali? dar va rog nu de pe net daca stiti din ceati invatat voi la scoala...multumesc, dau fundita+vot.

Răspuns Câştigător
| Dเlє๓คTค a răspuns:

Sunt toţi in afara de Muntii Ghiurghiului, Harghitei, Calimani---> pentru ca acestia s-au format prin eruptii vulcanice! Succes! Fundaaa :*

8 răspunsuri:
| justagirl21 explică:

De fapt, la grupa sudica sunt toti muntii de incretire nu la grupa centrala dar mersi oricum

| sufletista21 a răspuns (pentru justagirl21):

Eu am incerat sa ajut din ce mi-am adus aminte.cel putin profa mea in clasa a 12 a a spus ca cea mai evidenta asemanare(subpunct subiect BAC) dintre 2 munti (nu conteaza daca sunt din tara sau din Europa )este ca s'au format prin incretirea si inaltarea scoartei terestre.

| justagirl21 explică:

Care toti? da-mi niste ex: ca nu te inteleg

| sufletista21 a răspuns:

Toti sunt munti de incretire pentru ca acesta e modul carpatiilor de formare. in definitie spune: carpatii sau format prin incretirea si inaltarea scoartei terestre. sper ca ti'am fost de ajutor si stai linistita cu timpul o sa intelegi k nici eu nu m-am prins la inceput

| Dเlє๓คTค a răspuns (pentru sufletista21):

Te înseli amarnic`!

| sufletista21 a răspuns (pentru Dเlє๓คTค):

Eu am incerat sa ajut din ce mi-am adus aminte.cel putin profa mea in clasa a 12 a a spus ca cea mai evidenta asemanare(subpunct subiect BAC) dintre 2 munti (nu conteaza daca din tara sau din Europa )este ca s'au format prin incretirea si inaltarea scoartei terestre.

| Dเlє๓คTค a răspuns (pentru sufletista21):

Am înţeles! Stai relax`! Eu sunt cls a VIII- a si ne ocupam la geografie in acest moment de M-ţii Carpati! Si in grupa Carpatii Orientali exista 6 vulcvani care se afla in muntii: Gutîi, Oaş, Ţibles, Călimani, Gurghiului si Harghitei. big grin

| Visan_Dorina_1956 a răspuns:

Mtii Calimani, gurghiu, harghita