| alexandrum270 a întrebat:

Bună TPU! Am și eu o întrebare : Cum învăț comentariile la română pentru bac? Sunt a 12 a și mai sunt și la uman. La istorie și geografie nu întâmpin probleme de felul ăsta, dar româna asta îmi pune capac. Știu că comentariile urmează o anumită structură, dar limbajul pe care-l au e prea complex. Cum naiba le învăț având în vedere că mai e puțin până la bac? Ideea e că majoritatea operelor le-am citit și am o idee vagă despre ele, dar nu pot să le reproduc așa cum le am în caiet/dosar. Vreau sfaturi, nu prostii de genu' " Până acum ce ai făcut? ". MULȚUMESC!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invatatul la literatura se face citind paragrafele sau frazele, pe care incerci sa le intelegi LOGIC, fiindca numai asa vei putea sa retii esenta acelei opere/povesti sau comentariu.
Spor la invatat si succes la examen!

| Nirvanaaa a răspuns:

Simplifica-le. Adevarul este ca nimeni nu vrea un limbaj pompos, ci unul creativ. Profesorul vrea doar sa vadă dacă ai invatat. Și da, poți scoate nota peste 9 dacă te străduiești.
Eu nu am putut niciodată sa invat un comentariu din ăla cap-coada, deci te inteleg. Caută sa îți faci tu singur comentariile. Invata reperele importante ( caracteristici speciale ale fiecărei opere). Și invata o fraza frumoasa de început și de final. Restul retine aspectele importante, citește comentariul orientativ și vezi cum il poți adapta pentru examen intr-un mod simplu. Examenul chiar nu e greu, trebuie sa îți folosești creativitatea. Nu invata ceva 100% pe de rost, pentru ca dacă vei uita un cuvant se va pierde tot. Profesoara mea avea o vorba: mai bine mai simplu, dar sa se înțeleagă ce ai vrut sa scrii, decât niște cuvinte pe care nici tu nu le intelegi.

| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Și eu am avut dificultăți cu comentariile la romana.
Am învățat în ultima luna comentariile într-un ritm maraton.Si pot să îți spun că mi-a fost foarte greu.Dar am avut un mediator bun la romana care mi-a dat niste comentarii bune foarte bine structurate și pe care am putut sa le învăț ușor.
Sfatul meu este sa ți le structurezi în așa fel încât să îți fie ușor ție să le înveți. Daca nu faci meditații ia o culegere de eseuri și identifica la fiecare comentariu cele mai importante lucruri.
Eu am dat bacul in 2018, acum nu știu dacă ce ți-am spus eu te poate ajuta.
Dar dacă simți că nu faci fata la subiectul trei încearcă să faci primele două subiecte la perfectie că poți scoate un cinci sau șase din primele două subiecte.
Și încearcă să iei note cat mai mari la istorie și geografie.