| C3R1 a întrebat:

am si eu o intrebare de biologie (mai exact un exercitiu cu dihibridare sau monohibridare)... Daca am un soi de Garoafe cu flori Mari si de culoare violet si celalt soi este de flori mici de culoare Alba,ambele fiind homozigote.
Parintii sunt MMvv x mmVV:
Atunci gametii sunt : Mv,Mv si mV,mV sau Mv,Mv si Vm, Vm?

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Cred ca poti sa scrii gametii ca in prima varianta, dar ideea e ca daca faci hibridarea, nu poti pune doar Mm sau Vv...adica perechea va avea atat m, cat si v (nu mai tin minte termenii exact, e ceva timp de cand nu am mai facut din astea). Nu stiu sa-ti spun daca e mai corecta o varianta decat cealalta, dar ideea e sa nu te incurci cand faci tabelul acela (sau sagetile) si sa-ti rezulte prima generatie cu caracteristici doar pentru culoare sau doar pentru inaltime. Poti scrie pe ciorna Mv, Mv si mV, mV, faci sagetile cu cerculete sa obtii prima generatie, si pe curat scrii cu Vm, dar ai rezultatele gata si nu te mai incurci. Cel mai sigur e sa intrebi profesorul de la clasa.