| cicel1 a întrebat:

Caut pe cineva care a dat bacul la biologie in rezolvarea unei probleme de Diviziune.
Tin minte ca am facut mai demult si era destul de usor asa ca rog pe cineva care stie sa-mi explice cat mai bine.
Dau funda!

Se încrucisează o plantă cu frunze mari si cu flori de culoare albă cu o plantă cu frunze mici si
cu flori de culoare albastră. Frunzele mari (M) si florile de culoare albă (A) sunt caractere
dominante, iar frunzele mici (m) si florile de culoare albastră (a) sunt caractere recesive.
PărinŃii sunt homozigoŃi pentru ambele caractere. În prima generaŃie, F1, se obŃin organisme
hibride. Prin încrucisarea între ei a hibrizilor din F1, se obŃin, în F2, 16 combinaŃii de factori ereditari.
StabiliŃi următoarele:
a) genotipul părinŃilor;
fenotipul organismelor din F1;
c) numărul combinaŃiilor din F2 dublu homozigote; genotipurile organismelor din F2 cu
frunze mici si flori albe;
d) completaŃi această problemă cu o altă cerinŃă pe care o formulaŃi voi; rezolvaŃi cerinŃa pe
care aŃi propus-o.
ScrieŃi toate etapele rezolvării problemei.

Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| AngelBoy a răspuns:

Eu am luat la biologie 8, 50 nemaifacand biologie din clasa a 11-a si fara sa fac o ora de meditatie la scoala sau in particular, problema este usoara de rezolvat, dar pentru a intelege mai bine te sfatuiesc sa arunci un ochi pe site-ul asta, http://www.tvrplus.ro/emisiune-tv-bac-922
Eu de aici am invatat sa le rezolv si dupa ce intelegi o sa ti se para simpla de rezolvat.
a) o sa iti dea MmAa
b) din MmAa o sa iti dea cele 16 combinatii, faci tabelul unde pui pe verticala si orizontale genotipurile :MA, Ma, ma, ma
c)o sa observi care sunt cele dublu homozigote, cele de genul, mmaa, MMAA
d) este cel mai simplu, poti afla nr. combinatiilor cu flori mari si albe

3 răspunsuri:
| AngelBoy a răspuns:

La punctul b : din MmAa o sa iti dea 4 combinatii, dupa care faci tabelul si o sa iti rezulte cele 16.

| MihaitaFk a răspuns:

Salut, am înțeles explicațiile voastre dar totuși ce ar trebui să învăț ca să înțeleg orice problemă?