| lylbunny a întrebat:

eu astazi aveam de sustinut probele pentru competente digitale si nu am putut fi prezenta. Daca as merge maine, as putea sustine probele sau ramane sa le dau in a doua sesiune? Multumesc!

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă nu ai rezolvat "problema", MÂINE ( 19.06. 2015 ) să mergi la liceu şi să-ţi rezolvi să te reprogrameze să susţi probele de la TIC în aceeaşi zi ( deoarece este ULTIMA zi în care se pot da probele )!

Dacă NU te prezinţi la una din probele de la "competenţe", atunci se consideră că NU ai promovat examenul de BAC ( din această sesiune )! sad

"Art.70 - (1) Dupa încheierea probelor din cadrul examenului de bacalaureat si dupa evaluarea si notarea tuturor lucrarilor scrise, se comunica rezultatele finale pentru toti candidatii.
(3) Nu se calculeaza media generala de bacalaureat pentru candidatii care nu au promovat una sau mai multe probe, care nu s-au prezentat la toate probele sau care au fost eliminati de la o proba.
(4) Examenul de bacalaureat se considera promovat de catre absolventii de liceu care îndeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) au sustinut probele de evaluare a competentelor prevazute în prezenta
metodologie la art. 41, alin. (1), lit. A., B., C., D.
b) au sustinut toate probele scrise prevazute în prezenta metodologie la Art.41, alin. (1) lit. E. si au obtinut cel putin nota 5 la fiecare dintre acestea;
c) au obtinut cel putin media 6 la probele scrise precizate la alin. Art. 41, alin. (1) lit. E.
(5) Candidatul care, la una din probele de evaluare a competenţelor lingvistice şi digitale refuza sa raspunda sau sa rezolve subiectele propuse se considera ca nu a sustinut proba respectiva." - SURSA = Metodologia de BAC/Anexa 2 la ordinul MECTS nr. 4799/31.08.2010, privind organizarea si desfasurarea examenului de bacalaureat, de la linkul oficial :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4799-31-08-2010.zip

Toate cele bune.

| xLittleKidd a răspuns:

Vorbeste cu diriginta/dirigintele tau (sau profesoara de info) explica-i situatia si iti va explica el/ea ce poti face.