| CarmenMarina a întrebat:

Am si eu o intrebare in legatura cu BAC-ul. La limba romana trebuie sa citesc neaparat toate romanele? Nu ma pot baza doar pe faptul ca le.am discutat in clasa, am citit rezumatul, iar comentariile le.am facut cu ajutorul unei carti?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

E bine de citit toate pentru că nu poți ști exact ce subiect poate fi dat. Poate pica ceva ce nu ai analizat la școală.
Să compari două personaje din două romane diferite ( de exemplu). Și, dacă poți, chiar să și faci rezumate și analize de personaje de unul singur, capitol cu capitol. Nu e de ajuns cu ceea ce faci la orele de clasă. Pur și simplu la școală nu e timp necesar pentru toate aspectele care se pot cere la un examen.
Plus că se cere și contribuția personală și modul de gîndire al școlarului și nu numai ceea ce este dat în manual.
La examenul oral, un profesor priceput își va da seama imediat dacă ai citit sau nu și, dacă vede că „patinezi" pe subiect, începe cu întrebări din ce în ce mai dificile. E dreptul lui să îți ceară ce crede el de cuviință.

4 răspunsuri:
| deea221 a răspuns:

Depinde, eu nu am citit toate romanele insa am citit rezumatele, si comentariile le-am facut de una singura, si am luat 8 si ceva la bac dar trebuie sa stii sa faci un eseu de 2 pagini despre toate, si sa mai rezolvi si din prima parte ceva.

| Eva a răspuns:

Dar ce are daca le citesti? pe rand... si poate ca o sa-ti si placa!
Orice carte citita e un atu'... inca mai ai timp happy

| chironescu a răspuns:

Daca le citesti, ai mari sanse la nota maxima, plus o cultura care iti va fi de folos mai apoi. Orice alta varianta e riscanta in ceea ce priveste nota si total nefolositoare in ceea ce priveste cultura adica, adica cu ce ramai in cap si dupa aia.

| cab a răspuns:

Cea mai buna carte de BAC la romana este "Totul despre pregatirea examenului de bacalaureat la Limba si literatura romana" de prof. Alina Panait. In aceasta carte gasesti povestirile tuturor romanelor necesare pentru BAC. Detalii despre aceasta carte gasesti pe site-ul: http://www.admis-romana.ro. Bafta!