| R0011 a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Astazi la evaluarea nationala la limba romana la subiectul I ni s.a cerut sa scriem o enumeratie. Eu am raspuns cu"" randuri, randuri despre spaime si bucurii, despre surprize si esecuri, randuri multe pe care intunericul grotei voia sa le stearga, randuri incalcite, patate de intuneric"" Este corect? Cineva mi.a zis ca este o repetitie si m.a bagat putin in ceata. Voi ce credeti? Multumesc.; D

6 răspunsuri:
| alexutu001 a răspuns:

Aici conteaza si cum apreciaza comisia care iti corecteaza lucrarea, fraza scrisa de tine are si repetie si enumeratie, daca cel din comisie este un om mai indulgent iti va puncta exercitiul, dar daca esti comunist.happy succes mai departe

| wpoieoit a răspuns:

Bineinteles ca este o repetitie! ESTE GRESIT! Ati facut 8 clase degeaba astia care ati gresit la astfel de chestii banale...Ce este asa de greu pentru Dumnezeu?

| R0011 explică (pentru wpoieoit):

Ma bucur ca tu le stii pe toate, felicitari.happy

| wpoieoit a răspuns (pentru R0011):

Pai nu le stiu pe toate, dar sunteti incredibili.Ce poate fi asa de greu in a retine cateva chestii elementare si de baza? Sa ai 8 clase si sa nu stii care-i diferenta intre enumeratie si repetitie da-o naibii de treaba.

| Allysa0130 a răspuns:

Este Bine... Pentru ca ai scirs : "spaime si bucurii, despre surprize si esecuri, randuri multe pe care intunericul grotei voia sa le stearga, randuri incalcite, patate de intuneric"
Daca Scriai Doar : Randuri Randri" era repetitie pentru ca se repeta de 2 ori acelasi cuvant!
Funtiaa?batting eyelashes

| Seby232 a răspuns:

Mda deci... mai bine nu puneai intrebarea acu stiu ca mi-a scazut notalaughing