| dedee14 a întrebat:

Am si eu o ontrebare urgenta : Nilul are vecini? Daca DA care sunt?

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

Uite:
Nilul, cel mai lung fluviu din lume, se afla in nord-estul Africii. De la izvorul sau principal, Lacul Victoria, in partea de est a Africii centrale, Nilul curge prin Uganda, Sudan si Egipt, catre Marea Mediterana, pe a distanþa de 5584 km. De la cel mai indepartat izvor al sau, din Burundi, fluviul are o lungime de 6.695 km. Bazinul lui acopera o suprafaþa mai mare de 3.349.000 km2.
Restul gasesti aici:
http://www.referatele.com/......le-com.php

6 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Poate afluienti nu? ca e un fluviu!

| dedee14 explică (pentru superdorex):

Deci nu are vecini? doar afulenti?

| dedee14 explică (pentru superdorex):

Multumesc !

| superdorex a răspuns (pentru dedee14):

Ma bucur ca am putu sa te ajut!

| superdorex a răspuns (pentru superdorex):

Uite:
Nilul, cel mai lung fluviu din lume, se afla in nord-estul Africii. De la izvorul sau principal, Lacul Victoria, in partea de est a Africii centrale, Nilul curge prin Uganda, Sudan si Egipt, catre Marea Mediterana, pe a distanþa de 5584 km. De la cel mai indepartat izvor al sau, din Burundi, fluviul are o lungime de 6.695 km. Bazinul lui acopera o suprafaþa mai mare de 3.349.000 km2.
Restul gasesti aici:
http://www.referatele.com/......le-com.php

| FlorinSimonca a răspuns:

Nu are vecini, dar are multi afluenti care strabat 6 tari. Nilul se varsă în Lacul Victoria, chiar dacă crezi că este un lucru ciudat faptul ca ar trebui sa se verse in Marea Mediterana.

| dedee14 explică:

Dau funda big grin