| lurixxx a întrebat:

Am terminat clasa a XII-a, iar la BAC am hotarat sa dau la a 3-a proba biologia de clasele a XI-a si a XII-a. Cum ar trebui sa fac minieseul? In cerianta scrie ca trebuie sa fie de maximum 3-4 fraze dar mi se pare prea putin. Daca am de exemplu un eseu despre marea circulatie, ce trebuie sa scriu? Cum pot sa-l structurez astfel incat sa ma incadrez in spatiu?

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Dacă într-adevăr vrei să te încadrezi în spațiu, încearcă să scrii ce e cel mai important. În cazul menționat de tine scrii că din ventriculul stâng sângele cu o2 pleacă prin aortă și ajunge la țesuturi și organe pe care le oxigenează, apoi sânge cu co2 se întoarce prin venele cave în atriul drept. Bineînțeles că poți scrie că aorta e cea mai mare arteră din corp, câte tipuri de vene cave sunt, dar nu e neapărat să o faci. Trebuie să punctezi esențialul, însă nu o să-ți scadă nimeni dacă scrii mai mult. Bine, nu să faci eseu ca la română, dar dacă scrii 3-4 rânduri în plus și informația e corectă, iei punctaj maxim.
O să-ți spun puțin din experiența unei foste colege. Noi anul trecut am avut la un subpunct despre tiroidă, mai exact localizarea ei și doi hormoni, iar respectiva, din dorința de a scrie cât mai mult, a scris și niște disfuncții, printre care și gigantismul(sunt sigură că tu știi, dar dacă mai citește cineva răspunsul: gigantismul e provocat de o secreție prea mare a STH-ului, hormon al HIPOFIZEI), deci lucru total greșit. Cu toate că informațiile despre tiroidă au fost corecte, a pierdut din punctaj din cauza aceasta. Ceea ce vreau să subliniez e că dacă vrei să scrii mai mult, să fii foarte sigur/ă pe informația respectivă. Mult succes!