| FluturashZburator a întrebat:

Buna TPU :*! am trecut clasa a 8-a. si nu sunt hotarata la ce liceu sa merg. conteaza pentru pe viitor la ce liceu am fost? (in cazul in care nu fac o facultate)

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal. Unii te pregătesc mai bine să iei bacu' cu o notă mai mare şi astfel să intri la o facultate bună. În plus, dacă te duci să te înscrii la o facultate bună (să zicem c-ai luat o notă bună la bac) şi-i spui ăluia că ai fost la cel mai slab liceu din oraşu respectiv, normal că o să strâmbe din nas şi o să aleagă pe altcineva în locul tău. Deci ai grijă când pui opţiunile. Tentează spre cele mai bune, părerea mea. happy
Acum, ai tu timp să te hotărăşti într-un an. Mai întreabă-ţi şi colegii unde merg, mai sfătuieşte-te şi cu părinţii şi vei şti tu până la urmă. Nici eu printr-a 7-a nu ştiam la ce liceu să mă duc, într-a 8-a am făcut decizia şi nu sunt dezamagită deloc.

| bloodandpride a răspuns:

Conteaza in general sa iei bac-ul, pentru ca fara bac nu poti urma nici facultate si nici nu te poti angaja in meseria pentru care ai urmat liceul cu profilul respectiv.Cat despre liceu, iti alegi profilul la care rrsti mai priceputa.

| bybyu a răspuns:

Da cu siguranta conteaza, de exemplu eu sunt din gaesti si sunt 3 licee :
liceu numarul: unu Iordache colescu
liceul numarul doi: vladimir strainu
si agricol: dr c angelescu
La numarul unu esri cu specializare, dar la numarul doi trebiue neaparat sa faci facultatea si agricolul( acolo pot intra cei cu media 4. acesta primeste pe oricine). Concluzia depinde de liceu si ce profile au acele licee
sper ca te-am ajutat

| AdrianAllForCs a răspuns:

Buna....normal ca va conta pe viitor la ce liceu ai fost si cu ce medie ai terminat... daca ar fi dupa mine ar trebui sa te duci la un profiil de viitor cum ar fi economie-contabilitate este un profil foarte frumos. Funda?

| georgian40 a răspuns:

Mai bine te-ai consulta cu parinti, nu cu statu. tongue

| Pah_Stefan_1997 a răspuns:

Pai conteza de oarece depinde unde te angajezi si ce profil faci la scoala daca te angajezi la un post care are legatura cu profilul facut ai mai mari sanse de reusitawinking