| anonim_4396 a întrebat:

As avea o intrebare. Daca cineva a absolvit facultatea de filologie clasica si daca nu isi gaseste ore in domeniu sau nu vrea sa predea latina/greaca veche poate preda limba romana? In centralizator am gasit ca absolventii de filologie clasica pot preda romana. Imi puteti da mai multe detalii va rog? Multumesc!

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poti preda numai ca suplinitor.Nu poti participa decat la un concurs de titularizare in specialitatea pe care o ai pe diploma.In ce localitate vrei sa predai?

| gratargratar a răspuns:

Da, poate. Poti preda orice materie are legatura directa cu filologia clasica. Probabil ca poti preda si istorie clasica, literatura clasica etc.