| Johnny25 a întrebat:

BUNA,TPU in toamna intru la liceu si as vrea sa fac romana,limbi straine in special engleza si poate si o alta limba,spaniola de exemplu,ce profil ar fi,filologie si stiu ca mai este una la fel mi le puteti explica pe amndoua ce se preda,unde e mai greu,ce se face cel mai mult,mai detaliat, funda.

1 răspuns:
| nusestie123 a răspuns:

La Filologie faci multa literatura. Al doilea profil de limbi straine, ar mai fi cel bilingv, in care, din cate stiu, se da admitere inainte de sustinerea examenului de capacitate. Acolo faci si literatura, si limbi straine. Nu iti pot spune care e mai usor/frumos. Depinde de tine ce iti place. Eu te sfatuiesc sa faci ceva mate-info, deoarece te poti indrepta catre orice specializare vrei tu la facultate. In schimb, de la filolofie, ramai pe filologie.