| acutaflorentina a întrebat:

As dori sa ma ajutati.Am primit la examen un exercitiu si nu stiu daca am dat raspunsul corect. Exercitiul suna cam asatongueropozitia subordonata din fraza,, Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este:
a-atributiva
b-predicativa
c-subiectiva

Răspuns Câştigător
| 12stefy a răspuns:

NU putea fii 100% subiectiva.

Sa ma contraziceti daca n-am dreptate:

Daca zici "frumoasa este fata", atunci "frumoasa" este NP, chiar daca sta inaintea verbului, iar "fata" ramane subiect. Asadar, schimbam topica si ajungem la "Fata este frumoasa". Cum am mai zis, "fata" este subiect (fiind si articulat), iar "frumoasa", nume predicativ. Aici e o inversiune

In cazul nostru, "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". "Dificultatea" este articulat si, la fel ca in cazul de mai sus, poti fara probleme sa schimbi topica. Doar e inversiune, e logic sa schimbi topica pentru a vedea mai clar cum e de fapt. "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza". Si asa ajungem la cazul de mai sus, unde ce era inainte este nume predicativ, iar ce era dupa este subiect. Am dreptate ca e exact acelasi lucru?

PS. Argumente ca: " 'ceea ce' e element de relatie pentru subiectiva" sau "nu ai voie sa schimbi topica" sau "predicativa nu sta inaintea regentei decat foarte rar" SUNT CLAR INVALIDE.

Concluzie: raspunsul corect ar trebui sa fie predicativa.

Comentariu asta l-am mai dat si pe alte site-uri. Acum nu trebuie decat sa ma folosesc de copy/paste pana conving pe toata lumea ca poate fi si predicativa.

8 răspunsuri:
| RockAddicted a răspuns:

E predicativa la niv de cls a 12 si sub de a 8 a nu se stie cum se va lua

| patrisia09 a răspuns:

Era subiectiva 100%

| patrisia09 a răspuns (pentru 12stefy):

In propozitia principala "dificultatea" era nume predicativ, nu subiect.De aceea propozitia subordonata era subiectiva. Oricum a fost greu exercitiul, si mie mi-a luat mult pana mi-am dat seama ce e, nu ma puteam decide intre predicativa si subiectiva, dar am pus subiectiva.

| 12stefy a răspuns (pentru patrisia09):

E exact ce tot incerc sa explic eu. In propozitia principala "dificultatea" era subiect, nu nume predicativ(pentru ca e inversiune si schimbi topica). De aceea propozitia subordonata era predicativa.

| patrisia09 a răspuns (pentru 12stefy):

Ok, Ok.
Inversiunea e o figura de stil si daca asa a scris-o autorul, nu trebuie sa schimbi tu topica deoarece asa e data propozitia si asa e.
Nu mai are rost sa te chinui sa demonstrezi, deoarece pe mine tot nu ma convingi. Poate fi predicativa dar nu la nvl cls a VIII-a ci la nvl clasei a XII-a.
Si sa stii ca eu am scris 100% deoarece asa era dat in barem si asa va si corecta, dar poate, unii profesori vor admite si raspunsul b) predicativa.
In orice caz, raspunsul c) subiectiva va primi cele 6 puncte.

| 12stefy a răspuns (pentru patrisia09):

1. Inversiunea e o figura de stil si ii poti schimba topica oricand. Asa se face in orice caz la o inversiune, pentru a spune mai usor functia sintactica. Am mai explicat odata asta in primul comentariu si mi-am dat deja seama ca nu te conving, dar asa e, ordinea propozitiilor trebuie inversata.

2. Daca in barem scrie C nu inseamna ca e corecta 100%. Asa as fi zis si eu normal, ca baremu are mereu dreptate, da uite ca aici n-a avut.

| 12stefy a răspuns (pentru patrisia09):

NU putea fii 100% subiectiva.

Sa ma contraziceti daca n-am dreptate:

Daca zici "frumoasa este fata", atunci "frumoasa" este NP, chiar daca sta inaintea verbului, iar "fata" ramane subiect. Asadar, schimbam topica si ajungem la "Fata este frumoasa". Cum am mai zis, "fata" este subiect (fiind si articulat), iar "frumoasa", nume predicativ. Aici e o inversiune

In cazul nostru, "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". "Dificultatea" este articulat si, la fel ca in cazul de mai sus, poti fara probleme sa schimbi topica. Doar e inversiune, e logic sa schimbi topica pentru a vedea mai clar cum e de fapt. "Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza". Si asa ajungem la cazul de mai sus, unde ce era inainte este nume predicativ, iar ce era dupa este subiect. Am dreptate ca e exact acelasi lucru?

PS. Argumente ca: " 'ceea ce' e element de relatie pentru subiectiva" sau "nu ai voie sa schimbi topica" sau "predicativa nu sta inaintea regentei decat foarte rar" SUNT CLAR INVALIDE.

Concluzie: raspunsul corect ar trebui sa fie predicativa.

Comentariu asta l-am mai dat si pe alte site-uri. Acum nu trebuie decat sa ma folosesc de copy/paste pana conving pe toata lumea ca poate fi si predicativa.

| CaNaBiS13 a răspuns:

Ba frate dati-mi baremu si mie va rog. eu am pus b) predicativa ...frate depinde cum puneai intrebarea putea sa fie si predicativa

| Andreea0078 a răspuns:

C-subiectiva,asa am scris si eu si c apare ca fiind raspunsul corect in baremul de corectare.