| MinnieRawr a întrebat:

Buna TPU.
As dori si eu o personificare din textul "In padurea Petrisorului"de M.Sadoveanu.Stiu ca nu se fac temele aici dar chiar am nevoiehappy
Funda+Vothappy

Răspuns Câştigător
| xCookiieMonster a răspuns:

"Urca domol coline trăgănate" - asta e personificare ca padurea nu are cum sa urce. funda?

4 răspunsuri:
| Mоиica a răspuns:

"lumina se cernea", "urca domol".

| Any_2336 a răspuns:

Mai bine deschide cartea, si invata de acolo cum se face, daca chiar ai nevoie, si eu am svut nevoie de ajutor la tema la mate dar nu am postat-o pe net. Lasa netul si termina temele apoi mai vezi tu. Intreaba parintii, nu stiut, un coleg, si fa-ti tema singura nu astepta mura-n gura. Bft

| sasha1265 a răspuns:

In primul rand, adica asta: "Era pe la sfârşitul lui august, şi pădurea Petrişorului, bătrână şi nestricată de mână de om". Personificarea este "batrana". Este o insusire omeneasca, deci o personificare. fundita?big grin

| MinnieRawr explică:

Toti meritati funda insa din pacate am sa dau funda lu madutzapissy deoarece ea a raspuns prima si raspunsul este folositor.Am dat tuturor votbig grin