| Rony23 a întrebat:

as vrea sa stiu cat de interzisa este svastica, sa zicem un tatuaj (e doar o intrebare, asta nu inseamna ca imi tatuez svastica). Multa lume mi-a spus ca este un simbol interzis, dar in ce masura este svastica mai interzisa ca tatuaj decat o cruce intorasa de exemplu, sau un drac cu doua capete in mana etc? O persoana care are svastica tatuata denota increderea sa fata de rasa ariana, o persoana care are tatuat un drac sau o cruce intoarsa denota increderea sa fata de satan, corect? Dar lumea nu se supara mai deloc cand vede un tatuaj cu un drac, dar imediat sare in sus cand vede o svastica. Si mai e ceva, eu stiam ca o persoana are dreptul de a faca ce vrea cu corpul lui!?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul il gasesti in prevederile OUG 31/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.Pentru prevenirea şi combaterea incitarii la ura naţionala, rasialã sau religioasã, la discriminare şi la sãvârşirea de infracţiuni contra pãcii şi omenirii, prezenta ordonanţa de urgenta reglementeazã interzicerea organizaţiilor şi simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob şi a promovãrii cultului persoanelor vinovate de sãvârşirea unor infracţiuni contra pãcii şi omenirii.
ART.2.In sensul prezentei ordonanţe de urgenta:
a) prin organizaţie cu caracter fascist, rasist sau xenofob se înţelege orice grup format din trei sau mai multe persoane, care îşi desfãşoarã activitatea temporar sau permanent, în scopul promovãrii ideilor, conceptiilor sau doctrinelor fasciste, rasiste sau xenofobe, precum ura şi violenta pe motive etnice, rasiale sau religioase, superioritatea unor rase şi inferioritatea altora, antisemitismul, incitarea la xenofobie, recurgerea la violenta pentru schimbarea ordinii constituţionale sau a instituţiilor democratice, nationalismul extremist. In aceasta categorie pot fi incluse organizaţiile cu sau fãrã personalitate juridicã, partidele şi miscarile politice, asociaţiile şi fundaţiile, societãţile comerciale, precum şi orice alte persoane juridice care îndeplinesc cerinţele prevãzute la prezenta litera;
b)prin simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe se înţelege: drapelele, emblemele, insignele, uniformele, sloganurile, formulele de salut, precum şi orice alte asemenea însemne, care promoveazã ideile, concepţiile sau doctrinele prevãzute la lit. a);
c)prin persoanã vinovatã de sãvârşirea unor infracţiuni contra pãcii şi omenirii se înţelege orice persoanã condamnatã definitiv de cãtre o instanţã judecãtoreascã românã sau strãinã, printr-o hotãrâre recunoscutã potrivit legii, pentru una sau mai multe infracţiuni contra pãcii şi omenirii, precum şi orice persoanã condamnatã de cãtre o instanţã penalã internaţionalã pentru crime de rãzboi sau crime contra umanitãţii;
d)prin holocaust se înţelege persecuţia sistematicã sprijinitã de stat şi anihilarea evreilor europeni de cãtre Germania nazistã, precum şi de aliaţii şi colaboratorii sãi din perioada 1933-1945. De asemenea, în perioada celui de-al Doilea Rãzboi Mondial, o parte din populaţia romã a fost supusã deportãrii şi anihilãrii.
CAP.II.Infracţiuni şi contravenţii
ART.3.(1) Constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist sau xenofob se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneazã şi aderarea la o organizaţie cu caracter fascist, rasist sau xenofob, precum şi sprijinirea sub orice forma a unei organizaţii având acest caracter.
(3) Tentativa se pedepseşte.
ART.4.(1)Rãspândirea sau vânzarea, prin orice mijloace, ori confecţionarea de simboluri fasciste, rasiste sau xenofobe, precum şi deţinerea, în vederea rãspândirii sau vânzãrii, a unor astfel de simboluri se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Cu aceeaşi pedeapsa se sancţioneazã şi utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe.
(3)Nu constituie infracţiune fapta prevãzutã la alin. (1) sau (2), dacã este sãvârşitã în interesul artei sau ştiinţei, cercetãrii ori educaţiei.
ART.5.(1)Promovarea cultului persoanelor vinovate de sãvârşirea unei infracţiuni contra pãcii şi omenirii sau promovarea ideologiei fasciste, rasiste ori xenofobe, prin propagandã, sãvârşitã prin orice mijloace, în public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2)Propaganda constã în rãspândirea în mod sistematic sau în apologia unor idei, concepţii ori doctrine, cu intenţia de a convinge şi de a atrage noi adepţi.
ART.6.Negarea, contestarea, aprobarea sau justificarea, prin orice mijloace, în public, a Holocaustului, genocidului sau a crimelor contra umanitãţii ori a efectelor acestora se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani şi interzicerea unor drepturi sau cu amendã."
Rezulta ca nu este interzis sa ai un asemenea tatuaj ci sa nu-l afisezi in public. Numai bine!

7 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Este adevarat ca fiecare face ce vrea cu corpul lui, important este sa isi asuma si consecintele.

| BlueViP a răspuns:

Desi in origine inseamna "stare buna", utilizarea semnului se pedepseste cu inchisoare de pana la 6 ani...

| eaglewatch01 a răspuns:

Important e sa nu adopti in public ideologia pe care o reprezinta zvastica, de obicei una extremista, in toate directiile si domeniile.Si mai ales sa nu manifesti acea ideologie in public.In rest poti sa folosesti svastica in ce fel vrei.NU IN PUBLIC.

| TedR22 a răspuns:

Problema este ca svastica a fost adoptata de nazisti, asa ca majoritatea persoanelor o considera simbolul unui regim extremist.

| Mav_Myhalache_1995 a răspuns:

Faci exact ceea ce vrei! Heil

| Petru_Mihai_2000 a răspuns:

In America U.S.A. nu este interzisa! Sau în Germania tot la fel nu este prea interzisa, în Romania poti sa-ti faci ori ce tatuaj