| Derude a întrebat:

As vrea sa stiu la subiectul de bacalaureat la romana, la subiectul 3, unde am de scris un comentariu, ce as putea scrie ca sa imi fie mai usor? Profesoara mea ne dicteaza in clasa comentarii de 4-6 pagini si nu le pot invata, ma descurc mult mai bine la istorie. As dori sa stiu care ar fi lucrurile esentiale in mare pe care le-as putea scrie la subiectul 3 cat sa scot macar 10-15 puncte pe el. Va multumesc.

2 răspunsuri:
| ash87 a răspuns:

Incercati sa o intrebati pe profesoara care e structura pe care ar trebui sa o aiba un comentariu, si sa urmezi structura in stilul tau, aducand argumentele necesare ca sa fii punctat. Ideile principale, un plan de bataie, asta iti trebuie. Fii concis si la obiect, si unde iti vine mai baga cate o nota personala. Sigur o sa iei mai mult de 15 puncte si o sa poti sa folosesti un mecanism logic si simplu pentru redactare. Succes!

| ShisuiUCH a răspuns:

Pai in principal trebuie sa stii cat de cat textele, apoi te poti lega cu usurinta de tema textului si de titlul. E important sa stii ceva despre autor (informatiile despre autor le poti invata ca pe o poveste ) apoi rezumatul nu e asa greu si daca e poezie dezbati fiecare vers sau spui semnificatiile lor. O concluzie e usor de formulat si desigur ca te mai poti lega cate oleaca de structura
textului etc