| MrChocolate a întrebat:

Astazi dau teza la romana si este posibil sa am de facut portretul unui coleg.
Vreau si eu sa imi dati cateva idei de expresii frumoase (o sa fac daca imi da portretul colegului meu de banca) deci va rog expresii pentru baieti (eu fiind tot baiat). Suntem prieteni de foarte mult timp si de aceea o sa ii fac lui portretul

Răspuns Câştigător
| zHeArTz a răspuns:

Pai, trebuie sa faci o introducere, care ar putea suna cam asa:

"Cu totii avem cate un coleg de banca, la care tinem mai mult sau mai putin. Chiar daca este cel mai bun prieten ori nu, el ne mai sprijina la lucrari(asta poti scrie daca profa nu e o scorpie) si ne ajuta oricand intampinam dificultati. De aceea, eu va voi prezenta potretrul fizic si moral al colegului meu de banca". Poti sa te inspiri din asta, nu trebuie sa scrii totul cuvant-cu-cuvant.

Asa! Acum incepi cu potretrul fizic, de preferabil(dar nu e o regula).

--> te legi de aspectul fetei
--> de ochi(idee de epitet: ochi de cristal)
--> de gene
--> trasaturile fetei cand e nervos, trist, fericit etc.
--> despre orice semn/pistrui, ceva caracteristic lui
--> parul(aici depinde de culoare...In orice caz, poti gasi multe epitete:])
--> corpul
--> accesorii

etc.

Apoi, potretrul moral

--> poti scrie ca ii place sa invete, deoarece invatatura este taina spre marele Necuprins si Nestiut(daca ii place:])
--> poti scrie despre hobby'urile sale
--> despre relatia cu ceilalti colegi
--> despre firea acestuia

Si cam atat!:] Sper ca te-am inspirat.

| MrChocolate explică (pentru zHeArTz):

Multumesc mult de la mine ai o funda sper sa reprezinte un trofeu in galeria ta m-ai autat foarte mult

6 răspunsuri:
| KrEaThYvE a răspuns:

Spui mai intai cum arat (fizic) cum il cheama, chestii de baza si dupa spui ce iti place la el, cum il consideri tu, ce defecte are, de ce sunteti prieteni etchappy funda?

| MrChocolate explică (pentru KrEaThYvE):

Si Expresii? despre asta e intrebarea

| Lix_Lixii_1978 a răspuns:

Heiii.Uite cateva idei:
Introducere:
Personajul(Prietenul tau,coleg)cum il cheama,bla bla...
Semnificatia numelui\poreclei
Statut social :varsta,profesie
Cuprins:
trasaturi fizice(rosu in obraji,ochii verzi)
trasaturi moralesadtimid, bland, vorbaret)
Incheiere(o concluzie):
Prietenul meu este precum al-doilea frate, deoarece nazbatiile pe care le faceam si pe care inca le mai facem, nu ar fi prins viata.
Cam atat.Baftaaaaaa! Funda?

| MrChocolate explică:

Dau Funda

| Alexandru_Paul_1997 a răspuns:

Dar ai nevoie si de figuri de stil multe