| TheCubeBoy a întrebat:

Azi am avut simulare la mate, am intrat pe site-ul ministerului ca sa-mi calculez punctajul si cred ca iau un 3 sau 3, 5 posibil 4, nu-mi place deloc matematica, pe mine ma pasioneaza scenaristica, nu inteleg de ce ar trebui sa ma omor cu matematica(stiu calculele de baza cu cateva formule de arii).La ce profil sa ma duc?(stiu ca simularea e mai grea decat examenul dar tot ma sperii)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cel mult, pe partea cu scenaristica, eventual, poţi face un liceu care are legătură : o specializare de "Arta actorului" ( teatru şi film )!
Este singura specializare care are, cât de cât, legătură...

O seară frumoasă.

21 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La Simulare este mai UŞOR decât la Evaluarea Naţională happy

Dacă vrei să faci mai puţină Matematică, atunci poţi să te înscrii la un liceu cu profil Uman, specializarea Filologie sau Ştiinţe Sociale!

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| bursuc001 a răspuns (pentru TheCubeBoy):

Cel mult, pe partea cu scenaristica, eventual, poţi face un liceu care are legătură : o specializare de "Arta actorului" ( teatru şi film )!
Este singura specializare care are, cât de cât, legătură...

O seară frumoasă.

| Nonameagain a răspuns:

Nu va place matematica. Uite de asta nu intelegeti ce este un credit, o dobinda sau un comision. Si pe urma iesiti in strada si strigati sa va plateasca altii datoriile. RUSINE!

Răspuns utilizator avertizat
| Nonameagain a răspuns (pentru TheCubeBoy):

Ia-uzi, desteptul pamintului!
Inseamna ca esti hot, nu matur. Cum sa faci afaceri fara bani? Si de unde bani daca nu de la banca? Din prostitutie si droguri?

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanVasc a răspuns:

Matematica este propusa pentru oamenii inteligenti. Nu stii mate, nu esti inteligent, mai ales cu nota de care zici. Fara inteligenta poti merge incotro vrei ca nimeni nu o sa ia pe cineva cu o norma mica.

Ai putea totusi sa mergi la un tehnic, textile sau profesionala, macar stii ca iesi ceva dupa sa traiesti modest, dar daca te gandesti sa mergi la filologie sau bio-chimie ia-ti adio de la viitor, ajungi in facultate, nu treci bine primul an si dupa nu te ia nimeni in servici. Cunosc multe astfel de cazuri, si crede-ma, nu pierde timp cu ideea "nu stiu mate pentru ca nu-mi place", e o afirmatie invalida.
Ia-o ca un sfat pozitiv, o sa regreti grav alegand sa mergi la bio-chimie sau filologie (daca tu zici ca mate-info nu are rost, dar asta zic si eu).

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanVasc a răspuns (pentru TheCubeBoy):

Orice dezvolta nivelul logicii si gandirii este folositor. Nu trebuie sa aplici tot ce inveti, daca ai perspectiva si poti spre exemplu (din simulare) sa rezolvi o problema de geometrie grea inseamna ca ai viziune si capacitate buna, si asta te ajuta in viata de zi cu zi enorm. Din pacate in Romania si in majoritatea tarilor copiii care nu invata sunt prea rasfatati. Ei ar trebui impartiti in 3 grupe:
1. Copii inteligenti si silitori: Liceu si facultate asigurata, bursta scolara in bani, chirie pentru facultate.
2. Copii cu dizabilitati (probleme mintale etc.) care nu pot invata: Ajutor social.
3. Copii puturosi: Nimic, taxa obligatorie, fara acord de a intra in stat pentru munca (gen politica, politie, sanatate). Acestea sunt cu mediile de sub 6-7.

Peste toate, tu zici ca ce este la simulare este matematica avansata? Really? Si ma faci pe mine comunist? Adica iti vine un subiect din MATERIA studiata la clasa (nu olimpiada, nu ore separate pe bani) si zici ca a fost greu? Sa zicem ca subiectul 3 a fost mai greu, imi zici ca nu puteai scoate un 7 de pe primele doua? Daca nu te superi, imi poti zice sincer cate ORE lucrii pe zi la indiferent ce materie? Nu cred ca lucrii peste 2 ore (poate nici chiar 2 ore). Din punctul meu de vedere, copiii cu media examenului si admiterii de sub 5 nu trebuie sa intre intr-un liceu, deloc, sau daca chiar vor, un liceu privat de pielarii, sa ajunga cu un salar de 300-400 lei pe luna, ca sunt copii in tara asta care au nevoie de banii mancati aiurea de mucii de 12-13 ani care se apuca de energizante, cafea si chiar tigari la varsta azi.
In fine, iti dau prea multi off-topic, ti-am zis ce ar trebui sa faci si cum sa gandesti, ca altfel este risipa.

Răspuns utilizator avertizat
| Hemera a răspuns (pentru TheCubeBoy):

In primul rand, eu iti sugerez sa faci ce-ti place si sa te duci la arte actorie/film. Batem palma, prea multe prosii la mate pe care nu le vei folosii decat daca te faci profesor de matewinking

| Hemera a răspuns (pentru BogdanVasc):

Tu sigur ai vazut tot ce ai scris?
Daca iti vin cu un argument serios ca sunt bagate pe gat atatea chestii la mate cand de fapt o sa folosesti in viata doar 1% oare ce zici?
Imi pare rau, dar dupa ce am citit tot ce ai scris am ajuns la concluzia ca doar la cativa oameni am mai vazut asa mentalitate comunista.
"Matematica te ajuta sa gandesti", nu zau! Oare istoria si geografia nu o fac?

| BogdanVasc a răspuns (pentru Hemera):

Se pare ca nu ai citit nimic. Am spus ca matematia nu o folosesti in viata de zi cu zi, dar iti ajuta mult modul de a gandi logic. Daca stii matematica, inseamna ca esti inteligent, asta e un lucru sigur si ma pot da exemplu pe mine. NU invat toate ziua la mate, si chiar sunt zile in care nu invat nimic, dar totusi eu sunt cel mai bun la matematica din oras si aproape de pe judet, dar cu toate astea eu gandesc cel mai bine idei in aproape orice domenii, din clasa in care ma aflu. Cunosc colegi care iau ore si invata la greu matematica dar degeaba, ca tot nu o inteleg. Geografia de exemplu se invata, trebuie sa inveti cursiv spre exemplu capitalele tarilor din Europa. Nu poti invata 3 si sa le stii pe toate. Insa daca la matematica inveti ce se preda, atunci poti sa faci si ce e complicat. Crede-ma ca nu sunt nici eu pasionat de matematica si nu m-am gandit in niciun caz sa ma fac profesor de matematica, cu toate ca sunt bun la ea. Dar matematica (geometria in special) te ajuta la multe domenii gen: programare, arhitectura, developing (de jocuri de exemplu). In fine, vad ca nu intelegeti ce vreau sa subliniez, asa ca nu ma mai bag. Daca ai vointa poti intelege ce vreau sa-ti spun.

| Hemera a răspuns (pentru BogdanVasc):

Stiu ce vrei sa zici. Cu geometria nici nu discut, iubesc lucrul ala, in special cea spatiala, dar restul... mai ales trigonometria.Programare,analiza,cam tot ce tine de plitehnica-si culmea, cand termini facultatea nu te intreaba nimeni cat este "e" derivat-dar restul?
Eu asta vreau sa spun. Exemplu eu, doar partea aia imi place din matematica.

| BogdanVasc a răspuns (pentru Hemera):

Daca nu gresesc, tu cred ca ai o medie de cel putin 8 la mate, si nu despre asta vorbeam. Baiatul de mai sus zicea ca ia 4 sau 5 parca la mate, ceea ce e groaznic, adica sa nu stii sa aflii un pret de pix dupa reducere de 10%, sa desenezi un paralelipiped sau sa rationalizezi 2 numere, asta deja e grav (spun din subiectul de la simularea de anul acesta). Matematica pana in 5 se invata, pana in 8 se intelege si pana in 10 se judeca.

| sabin89 a răspuns (pentru BogdanVasc):

"cate ORE lucrii pe zi la indiferent ce materie? Nu cred ca lucrii peste 2 ore"
Dar de ce scrii tu "lucrii" in loc de "lucri"? N-am inteles. Ca sa nu mai zic ca mult mai elegant ar suna "lucrezi".

| Hemera a răspuns (pentru BogdanVasc):

Ai dreptate, chit ca nu imi place in mod special si daca ar fi sa aleg doua parti pe care sa le aprofundez din tot ce am facut pana acum acelea ar fi geometria spatiala si derivatele.Restul pauza in proportie mare.
Si aia e drept, sa nu fi in stare sa scoti un 5 e culmea, mai ales ca toate subiectele au fost din ce in ce mai usoare in ultimii trei ani.Multi si-ar prinde urechile in subiectele pe care le-am avut eu.

| BogdanVasc a răspuns (pentru Hemera):

Adevarul e ca sunt anumite notiuni de algrebra care necesita stiute pentru a rezolva probleme de geometrie. Cu acele notiuni stiute si un pic de gandire oricine putea lua 7 (subiectul 1, o parte din subiectul 2 si o parte din subiectul 3).

| ioanaiacob a răspuns:

Pai te poti duce la un liceu de profil( daca exista asa ceva in orasul tau ). Profilele care nu au matematica inclusa la BAC sunt cele de pe filiera UMAN: filologie( bilingv sau intesiv, daca vrei ), stiinte sociale( bilingv sau intesiv, daca vrei ) si cam atat... Mai sunt profilele speciale fiecarui liceu:educator/invatator sau chestii de genul. Daca alegi sa dai la aceasta filiera, dupa parerea mea trebuie sa stai bine cu memoria caci vei avea de tocit cateva, foarte multe lucrurilaughing Eu sunt la filiera REAL. Chiar daca este mai greu, stiu ca dupa voi avea mai multe usi deschise spre facultati si servicii.Dar daca stii ca nu te descurci, iti urez oricum succes la examene si mai departe. big grin Sper ca te-am ajutat

Răspuns utilizator avertizat
| Minnielove a răspuns:

Depinde de tine de ce iti place!