| ginnnin a întrebat:

Buna! Sunt clasa a 8a, am examenul intr-o luna si sunt incredibil de stresată. La romana pot lucra de o nota mare, 8 si ceva, 9, dar matematica ma depășește drastic. Stiu aproape toate formulele, dar nu știu sa le aplic, nu stiu cum trebuie sa incep exercițiile etc.Fac meditație din clasa a 5 a si nu am reușit niciodată sa iau o nota peste 7 la mate. Nu imi place deloc matematica dar totuși lucrez o grămadă, pe lângă orele de la școală mai lucrez încă câteva ore acasă doar la matematica și totuși nu pot să o înțeleg deloc. Chiar mă chinui, nu doar ca fac meditație din a 5a, dar de anul acesta fac cu 3 profesori diferiți cu speranța ca pot sa mai înțeleg câteva ceva, dar in zadar. Nu știu daca pot sa iau o nota de 6 in examen, in simulare nu știu cum am luat 6, 60, dar am fost fericită cu nota aia. O sa merg la liceu in București si toate liceele din apropierea mea au medii mari de admitere, voi credeți ca examenul va fi mai ușor sau mai greu decât simularea? Daca vreau sa urmez o facultate contează ce liceu fac? Este vreun mod in care pot înțelege puțin mai bine matematica pentru a lua un 6? Nu am vorbit niciodată cu nimeni despre asta, toți îmi spun ca sunt cauza pierduta și că nu lucrez destul, deși doar eu știu cât de mult stau și ma chinui, in unele nopți nu pot dormi din cauza ideii ca nu voi putea intra la un liceu dorit si ma vor repartiza la unul foarte îndepărtat.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simularea de examen este foarte usoara, doar ca sa va pregateasca cum sa procedati la examenul oficial, trecand prin toate procedurile.
Evident ca subiectele si exercitiile au fost foarte usoare la simulare, in comparatie cu examenul oficial care va veni peste 2 luni.

| dullcat a răspuns:

Buna.Am impresia ca ai mai pus aceasta intrebare.Da tot ce ai mai bun, daca la simulare ai luat 6 si ceva, poate la examen iei 7.Trebuie sa fii mai pozitiva deoarece cu acest mindset te tragi singura in jos.

| sammie a răspuns:

Te înțeleg. Dacă te stresezi foarte mult vei ajunge la boli, și chiar cancer așa că fii liniștită... Nu înțelegi nimic de la meditație și de la profesori pentru că atunci când faci cu ei ție îți zboară gândul că o să iei notă mică și că vei pica.
Dacă faci meditație atunci fii cu gândul acolo la ce scrii și la profesorul/ profesoara care îți explică. Și încă o dată... nu te mai stresa! Nu cade cerul pe tine dacă iei notă mică!

| VelicanEmilia a răspuns:

Te inteleg! Nici mie nu mi-a placut matematica si nici n-am inteles-o. E atat de alambicata, incat iti vine greu sa rezolvi ceva. Formule, teoreme si totusi prea complicata. Metoda de predare e la pamant si nu, nu e vina elevului ca nu intelege, ci a profesorului ca nu stie sa explice. Tot ce este complicat are si o rezolvare simpla, doar ca profesorii nu o iau in seama pentru ca nu e asa cum ti-au facut-o ei. Si ce sa mai zic? In clasa preda exercitii si probleme simple pe care le intelegi, dar ca tema da ceva ce nu ti-a aratat si mai au si pretenția sa vii cu ea rezolvata si s-o stii.
O alta greseala e si atunci cand trece de la un subiect la altul, tu ca elev neintelegandu-l nici pe cel dinainte. Si lista continua cu multe lucruri de care nu vei avea nevoie in viata.