| dende95 a întrebat:

Azi voi pune o intrebare la care vreau un raspuns cat mai logic.raspunsu poate sa fie cat de mare da sa fie cat mai logic si sa inteleg ceva din el! De ce elevii/studentii sunt terorizati cu teme pentru acasa? Ce intelegem noi prin temele astea? Bine in afara ca pierdem timpul incercand sa le facem.Eu consider ca pierd timp pretios incercand sa rezolv problemele care le primim la scoala(mai ales la mate)imi ia pe putin 2h sa fac tema numai la mate+romana+fizica+informatica=timp pierdut aiurea!

Răspuns Câştigător
| jvEcu a răspuns:

Suntem terorizati pentru ca ei zic ca asa intelegem mai bine, rezolvand exercitii. whatever. eu nu pierd mai mult de 30 de min. pe toate temele de pe o zi. Intradevar, exercitiul te ajuta sa inveti mai repede, dar totusi, ne ciuruie, pentru ei este un fleac, dar pentru noi o mare BATAIE DE CAP happy!

8 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sa repeti si sa aplici ceea ce ai invatat, sa descoperi alte cunostinte asociate cu cele invatate si sa te obisnuiesti cu munca, cu responsabilitatea, cu un program, cu sarcini care trebuie rezolvate chiar daca e greu sau nu-ti place fiindca asta te asteapta in viata:responsabilitate si munca. Daca nu te vei obisnui cu ele de mic copil, la maturitate vei fi un un neadaptat, un pierde vara pe spinarea parintilor sau vei incerca sa-ti asiguri cele necesare prin smecherii si furt.

| anad a răspuns:

@ cel/i cu stupizii si nefolositorii: aici sunt doar niste calificative fara nici o importanta, dar ce stupizi si nefolositori o sa fiti voi, mai tarziu, in viata, fara gram de carte! Abia atunci veti fi constienti cu adevarat de ce inseamna sa fii terorizat si la propriu si la figurat!

| ioana1704 a răspuns:

Pentru fixarea cunostintelor! in viata ramai cu f multe inf din scoala gimnaziala si liceu. te vei convinge, ai viata inainte!

| ZapaciLaa a răspuns:

Temele nu sunt ceva rau( chiar daca mie nu imi plac ), sunt pentru a intelege mai bine ce ai facut in clasa. Si iti ia asa de mult pentru ca, poate, nu esti atent in clasa big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca scrisul si repetitia este mama invataturii.la scoala va intra pe o ureche si va iese pe cealalta. tema este reperul dupa care un profesor isi da seama daca esti atent la ore, si cat de receptiv esti, pentru o buna evaluare.asa e ca nu ti-ar conveni ca tu sa iei 8 fiindca ai uitat momentan ceva, si altul care copie sa ia 10 cu toate ca el habar nu are? cand vei avea copii la scoala vei vedea si tu ce inseamna temele pentru acasa.

| DragosteDePrimavara a răspuns:

Pentru a ne dezvolta abilitatea stiintifica si pentru a exersa...

| georgiana_5070 a răspuns:

Mai asa e ai dreptate, dar dupa ce ca ne terorizeaza la Scoala trebuie sa ne terorizeze si acasa...hhhmm. an glumit iute de ce ne da teme pentru acasa, noi trebuie sa invatam in clasa si din ce ne da in clasa ne da si acasa pentru ca sa vada ce am inteles(dar, in fine ne mai da si teme aiurea)ADEVARAT! TEROARE!

| Andrei_8981 a răspuns:

Nu-i adevarat!