| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU.
Ca să devii avocat sau judecător sau tot ceva de genul ăsta la ce profil trebuie să fii real sau uman? Care facultate trebuie să o termini?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta profilul liceului, importante sunt diploma de bacalaureat, reusita la o facultate de drept, reusita la examenul de licenta si apoi la cele ce urmeaza dupa aceasta, in functie de profesia pentru care optezi.
Totusi este indicat un profil uman, stiinte sociale sau filologie.

3 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Liceul nu contează şi facultatea de Drept o faci pentru a deveni avocat, judecăător, notar.

| DevidALex a răspuns:

Buna,Din cate stiu eu la Facultatea De Drept,m-am interesat si pe internet si da,asa e,Pentru procurori, avocati, notar, judecator..etc
PS : Cred va trebui sa dai admitere din istorie si gramatica sau istorie/economie, depinde de facultate.

| Beebeeee a răspuns:

Buna! Nu are importanta profilul liceului pentru ca la inceput la Facultatea de Drept se da examen din economie, istorie si limba romana din cate stiu eu, iar dupa ce termini Facultatea de Drept pentru a deveni judecator trebuie sa urmezi Institulul National de Magistratura, dar vei avea locul de judecator asigurat de stat! Mult noroc, o seara buna! :*