| AntoniaOrman a întrebat:

Care e cea mai mica nota a voastra? A mea 7. Apropo, va vine sa credeti ca parintii mei incep sa tipe la mine chiar si cand iau 8? straight face Cand iau nota 8 ma ameninta ca imi ia calculatorul si ca nu mi-l mai da. straight face Cum sa ii conving ca un elev nu poate avea doar 9 si 10? Ma rog, daca ar fi fost nota 6 as mai fi zis dar asa....la 8....cred ca la nota 5 m-ar bate de as ajunge in spital. Repet intrebarea: cum sa ii conving ca un elev nu poate avea doar 9 si 10? Ce sa fac? Si apropo, ce ciuda mi-e ca am o colega pe care o pupa in frunte cand a 7 si la mine tipa. straight face Ce sa fac? Nu mai rezist!

Răspuns Câştigător
| HighFlyer a răspuns:

Parintii tai sau obisnuit cu tine ca poti lua 9 si 10 si pentru asta vor sa iei numai 9 si 10 pentru ca mereu parintii vor maximum, explica-le ca nu se poate mereu maximum, sau ca e normal sa fii mai buna la o disciplina si la alta nu, pana la urma nu o sa-ti foloseasca toate in viata.
Iar despre colega ta, probabil parintii ei vad ca maximul ei e 7.

11 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cea mai mica nota a mea in liceu a fost 2, cu 3 puncte din oficiu laughing
Parintii tai fac asta pentru ca au mari asteptari de la tine si pentru ca esti desteapta. Nu ar cere asta de la tine, altfel. Si crede-ma, e bine sa inveti. Invata bine, mergi la o facultate CARE SA-TI PLACA. Apoi vei avea un loc de munca placut, care te va motiva sa fii cea mai buna. Nu e greu sa fii bun la ceva care iti place (spre deosebire de a invata materii inutile).

| positivity a răspuns (pentru valentingb):

Oh, și eu care îmi făceam griji că am luat 2 la chimie.
Și să fac o paranteză de la întrebare și răspuns, cum ți s-au părut anii de liceu?
Tocmai sunt în primeul meu an de liceu, profil mate-info, și sunt în faza când notele minime sunt la putere. Pe lângă 2-ul la chimie, am mai luat și un 5 la fizică! Iei, ce frumos e!
Deci, drăguță (AniellaElla), revenind la întrebarea ta. Nota 8 este o notă bună, bucură-te de ea cât mai poți, pentru că în liceu rar o vei mai întâlni!

| valentingb a răspuns (pentru positivity):

Mno, acum fiecare cum se pricepe. Eu am luat 2 la matematica desi erau 3 puncte din oficiu, dar e clar ca nu pentru ca atat meritam, a fost o conjunctura..nu mai insist.
Daca ai 2 si 5, nu e bine. Ok, poate ai crezut ca pentru ca am luat acel 2 am fost un elev slab. Nu, chiar deloc, din contra, cam al 4-lea din clasa, dar daca intr-adevar ma puneam sa invat, aveam doar de 10. Gandeste-te ca eu am avut in general nota 9 la ascultare si 8 la lucrare, si cu toate astea, niciodata nu mi-am invatat de azi pe maine, ci doar in pauze, in alea 10 minute, citeam lectia de doua ori, si astea erau notele. Asa ca pune burta pe carte, crezi ca esti "in faza cand"? Totul se leaga, la materiile exacte, ceea ce faci in clasa a 9-a va fi extrem de folositot la BAC. Trezeste-te, BAC-ul nu mai e cum era odata, eu stiu! Am cazut BAC-ul de doua ori, am fost prima generatie Funeriu. Ne-a rupt in gura cu BAC-ul cu camere video.
Pune mana si invata.

| CinevaNou a răspuns:

2 la romana, pentru ca am rupt banca(cica).

| valentino52 a răspuns:

Eu am terminat scoala de ceva timp dar in generala si liceu desi aveam media 5 la matematica, fizica, chimie si biologie (aveam la un moment dat doi de 2 si un 3 si nota 1 in teza la fizica si tot am trecut!) am avut media finala cu bacalaureatul de 9.80 adica puteam sa intru la orice facultate. In scoala generala la fel, desi aveam si cateva note de 3 si 4 n-am avut niciodata medie sub 9.50. Si chiar si asa notele sunt irelevante, conteaza cu ce ramai. Si mai apoi in facultate daca iei 5-ul si treci un examen sari in sus de fericire, sunt unele materii la care te rogi si inveti saptamani intregi doar pentru un 5 amarat. Vrei sa intrii la o facultate buna? Atunci trebuie sa inveti pentru admitere nu mai conteaza ce note ai avut.

| Florincrap a răspuns:

6. Pentru caligrafie. La tehnologie.

| Florincrap a răspuns:

Si,in plus, o colega imi spune :"Ce sarac esti! Nu iti cumpara parintii tableta cand iei nota 10?" si le raspund ca nu am nevoie.

| RockOrNothin a răspuns:

Cea mai mica nota a mea e 8. E SINGURA de acest gen.(PS eu am DOAR 9 si 10winking ) Spune-le ca tie iti este greu sa inveti sau nu memorezi prea usor(exista niste pastilute inofensive pentru asta). Spune-le ca le vei promite ca vei invata mai mult 9 si chiar fa-o, nu merge altfel).Eu zic si sa incerci sa ii convingi ca tu poti mai mult (poate esti suparata pe un motiv si nu poti invata, retii mai greu, etc).Si nu uita! Pune intrebari profesorilor si incearca(daca stai mai mult de 2 ore la calculator) sa limitezi timpul.In timp, vei imbunatati notele si parintii iti vor da iar voie la calculator

| IngerasIngeras2013 a răspuns:

Scumpo....pe noi diriginta ne-a invatat in felul urmator (o lectie pentru cand vom deveni parinti):
Sa nu cerem de la copiii nostri ceva ce noi ne-am dorit dar nu am putut obtine! Sa nu incercat sa ii invatamceva daca noi nu le putem da un exemplu! Si..in plus fiecare dupa puterile lui!
Eu cred ca parintii tai ar trebui sa citeasca fabula "Doi raci" si sa traga invatatura ca li se potriveste la fix! Eu nu ma pot pune in situatia ta, deoarece cea mai mica nota a mea a fost 8 straight face si cand l-am luat parintii ma consolau si incercau sa ma inveseleasca ca lumea nu se termina cu o nota proasta! Eu am incercat sa-ti povestesc ce ne-a invatat pe noi profesoara de romana! happy

| stuntman a răspuns:

Eu sunt clasa a 5a e mai greu sa ma acomodez dar cea mai mica not a mea e 7 oricum la engleza nu mai are rost sa invat ca am 5 de 10

| Iulyana99 a răspuns:

Poate parintii tai stiu ca esti buna la scoala si de asta ac asa dar tu ar trebui sa vorbesti cu unul din ei(cu cine te intelegi mai bine)si asa il poate convinge si pe celalalt.Eu ti-am spus ce cred eu sper ca te-am ajutat.