| ANONIMANON a întrebat:

Cum poti aplica teorema lui Pitagora daca stii doar o cateta?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pai in cazul asta, ar trebui sa fie vorba despre un triunghi dreptunghic isoscel, adica cele doua catete sa fie egale. Adica C1 patrat + C2 patrat=I patrat, C1=C2, deci 2 C1 patrat = I patrat. Si inlocuiesti.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Chiar crezi ca exista si "dreptunghic echilateral"?

| valentingb a răspuns (pentru sabin89):

Scuze...

| Exilee a răspuns (pentru sabin89):

Sincer sa fiu, afirmatia ta imi aduce aminte, de-acum cativa ani cand eram pe clasa a 9-a, era la tabla un coleg, dar din greseala s-a incurcat in niste ''termeni'' matematici si a emis ''teoria triunghiului cu 4 laturi'' ( era legata de vectorilaughing ). Deci, la unii fie ca e dreptunghi, ca e patrat, important e sa fie un triunghi laughing.

| sabin89 a răspuns (pentru Exilee):

Toti gresim in multe feluri. Greseala pe care am sesizat-o eu se referea la un raspuns (vad acum ca s-a sters) in care era mentionat un triunghi dreptunghic echilateral.

| Mihaela1964 a răspuns:

O poti aplica daca cunosti un unghi ascutit pe langa cateta, sau daca catetele sunt egale(deci unghiurile sunt de 45)