| GreyRose a întrebat:

Bună, TPU! Care sunt aplicațiile mișcării circulare uniforme în tehnică? Unde o întâlnim și la ce ne ajută?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice piesa dintr-un mecanism care se invarta cu viteza constanta are "miscare circulara uniforma".
Asemenea piese sunt: ROATA (masinii, al carutei), cuva masinii de spalat, elicea unui avion etc., adica ce se invarta cu viteza constanta.

Daca roarta ar fi patrata, ne-ar scutura tare masina cand mergem cu el. happy