| Maryna78 a întrebat:

Buna,TPU! Ce imi puteti spune despre profilul de stiinte sociale si cel de filologie? la ce se da bacul la ambele profile? Ce profil mi-ati recomanda dintre cele doua? Care e mai bun si ce pot face mai departe?

1 răspuns:
| iDangerous a răspuns:

Păi cunosc detalii doare despre profilul filologie, mie personal mi se pare mai avantajos, acolo vreau să intru. Avantajul pentru nişte paraleli, ca mine, cu matematica, chimia, fizica şi biologia este că din a 11a nu o să mai faci aceste materii, ci o să faci doar una care le conţine pe toate patru din câte am înţeles. O să faci multă română, limbi străine, iar bac'ul îl d'ai la română, engleză sau franceză, istorie sau geografie şi mai e o materie tot la alegere parcă. Ce poţi să devii pe urma acestui profil? Păi translator, avocat, profesor iar de la ştiinţe sociale ştiu că poţi deveni jurnalist şi nu mai ştiu ce. Şi la ambele profiluri se adaugă 4 materii noi faţă de ce a fost în generală ( nu ştiu dacă e valabil la toate profilurile) psihologie şi altele asemănătoare. În fine, eu nu prea mă bazez pe liceu şi profilul ales pentru că dacă termini liceul nu înseamnă că ziua următoare ai şi găsit un post de muncă. Pune'ţi problema ce vei devenii când o să îţi cauţi o facultate.