| OohAnamaria a întrebat:

Ce limba se vorbeste in Olanda? Dar in Belgia? Am intrebat cateva persoane si nu mi-au raspuns sigur...

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Un fel de germana cu engleza =limba lor 70% din cuvinte sunt germanice, belgia franceza, engleza

| OohAnamaria explică (pentru RAY):

Momentan nu vreau sa o invat, dar mersi.As vrea sa ma perfectionez in engleza si sa invat coreeana

| OohAnamaria explică (pentru RAY):

Mersi

| sublime89 a răspuns:

In Olanda se vorbeste olandeza, iar in Belgia se vorbeste olandeza in partea de nord, franceza in partea de sud, si in est exista o mica regiune unde se vorbeste germana.

| untu a răspuns:

Nici o grija poti vorbi si scrii in limba de circulatie internationala (engleza) si chiar poti vorbi si sa scrii in limba franceza! De ce intrebi? Vreti sa mergeti in vacanta acolo?

| OohAnamaria explică (pentru untu):

Doar am intrebat de curiozitate.Pe toti care ii intrebam nu stiau ce sa-mi raspunda.

| TheImpaler a răspuns:

In Olanda e flamanda daca nu ma-nsel, si in belgia e sigur franceza

| TheImpaler a răspuns:

Uite c-am gasit.
"Limba neerlandeză (numită adesea olandeză; autonim: Nederlands) este o limbă germanică, inclusă în subgrupa limbilor vest-germanice. Neerlandeza este forma scrisă comună a dialectelor germanice vorbite în Țările de Jos și în Belgia (regiunile Flandra și Bruxelles). Este limba oficială a Țărilor de Jos și a Surinamului, iar în Belgia este una din limbile oficiale, alături de franceză și germană. "

| Amegadaisuki a răspuns:

Olanda - Limba Olandeza
Belgia - Franceza

| Teo_3339 a răspuns:

Olanda - Limba Olandeza
Belgia - Franceza (sigur) si (cred) Olandeza

| ionuthuma a răspuns:

Franceza, germana si flamanda. succes.

| Jeanny a răspuns:

Iti spun sigur ca in Olanda e olandeza iar in BElgia, avem franceza, flamanda ( dialect de olandeza) si germana