| Summer5505 a întrebat:

Ce limba se vorbeste in Belgia? Franceza?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Belgia are trei comunitati: francofona, flamanda (vorbesc neerlandeza) si filogermana. Deci limbile sunt: franceza, neerlandeza (altii zic olandeza) si germana.

12 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Valonii vorbesc franceza, iar flamanzii olandeza(neerlandeza).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Exact. Şi e a dracu de grea neerlandeza aia... un cuvânt nu am reuşit să memorez, iar jumătate de Belgie numai asta vorbeşte, ce să mai zic că îţi trebuie limba aia să te angajezi.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm,neerlandeza nu e olandeza putin mai aiurea? Stiu ca am invatat sa umblu in Creation Master-uri,prin tutoriale ce erau in olandeza,si nu parea extrem de grea, dar se cam face exces de vocale, in special e si o. Oare de aia or fi olandezi si belgienii asa gay? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

E un fel de olandeză amestecată cu mai multă germană şi un dialect mai neclar care sună mai puţin melodios.
Franceza o ştiam bine, dar neerlandeza sau flamanda cum îi ziceam noi nu am putut-o şti niciodată (mami, mami, să te văd cum îmi reproşezi mâine asta, ştiu că te uiţi în istoricul paginilor mele web şi că vei găsi un pretext să te iei că ştiam franceza foarte bine, fără să recunoşti tongue ) dar am uitat-o instant când nu mi-a mai trebuit.

P.S: Dumnezăule, ignoră paranteza. Ştiu eu de ce am scris-o, cred că şi mama ştie cum de mă citează în realitate cu textele scrise aici, deşi minte că nu ştie pe ce site-uri intru. Tihihihiiii.

Răspuns utilizator avertizat
| Céline7 a răspuns:

Vrei sa vii in Belgia? Eu locuiesc in Belgia happy

| Summer5505 explică (pentru Céline7):

Nu vin in Belgia (desi mi-as dori), dar am un concurs de franceza cu filme la care particip si nu eram sigura de limba de acolo

| Céline7 a răspuns (pentru Summer5505):

Daca ai nevoie de ceva ajutor cu limba franceza stii unde ma gasesti!

| adikiller1 a răspuns:

Neerlandeza,funda?big grin

| roxanarooxy a răspuns:

olandeză şi franceză funda?

| BCZ a răspuns:

Se vorbeste franceza