| Evelyne14 a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul economic? E greu? Este cineva care a terminat? Ce materii se fac?

Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Buna,chiar eu sunt la profil economic, mai am anul acesta si termin laughing. Este un profil frumos care iti asigura un viitor bun mai tarziu.Ca si profil nu este greu,este chiar un profil bun si merita facut,o sa ai multe avantaje mai tarziu datorita acestui profil.
Ca materii vei face:in clasa a IXa vei face TIC(tehnologia informatiilor si comunicatiilor),E.T.G.(elemente de tehnologie generala), logica,contabilitate,,SCPS(studiul calitatii produselor si serviciilor),
In clasa a Xa vei face din nou contabilitate,economia intreprinderii,Tic,si din nou SCPS si ETG;
In clasa a XIa vei face module cum ar fi:marketingul afacerii,planificare operationala,organizarea resureslor umane,din nou contabilitate,evenimentelor si tranzactiilor economice,realizarea activitatii de birou etc
In clasa a XII a tot module vei face:ediul concurential, legislatie in administratie, relatii publice si de protocol, negocierea afacerii si altele care se fac in practica, si din nou contabilitate, Tic etc;
Am uitat sa precizec ca la matematica vei face M2 care este mai usoara decat M1 si din clasa a XIa si AXII a,nu vei mai face desen,chimie,fizica, muzica, biologie.Baftakiss

| Loredana_Mătăsaru_1991 a răspuns (pentru mihaelaa18):

Multumesc mult, Mihaela :d raspunsul tau m-a ajutat mult. Acum stiu si eu ce voi scrie pe foaia de inscriere. :*

| mihaelaa18 a răspuns (pentru Loredana_Mătăsaru_1991):

Nu ai pentru ce kiss!

8 răspunsuri:
| neekole a răspuns:

Buna si eu sunt la economic. DE unde esti?

| mihaelaa18 a răspuns:

Am uitat sa iti scriu ca in clasa a XIa vei mai face si economia pe langa celelalte materii pe care ti le-am enumeratbatting eyelashes

| chelie91ptm a răspuns:

Din ce am inteles e putin cam greu, da nu chiar asa rau

| andre3a92 a răspuns:

Eu am terminat si nu e greu. faci contabilitate si matematica faci M2 nu M1, care e mai grea si se face la mate info.sunt avantaje ca te-ai inscris la un liceu cu profil economic, desi crede-ma pe cuvant ca dk o sa ai parte de profi care sa stie sa va invete ceva, o sa iti plak.eu avut parte de altfel de profi pana in a10a ca dupa aia s-a ales prafu de toata munksad oriqm, ai 3 ore de mate p saptamana 3 de romana, 3 de conta, o sa faci si economie in clasa a11a,si e foarte frumoasa si ujoara. sper ca te-am ajutat si cred ca ai facut o alegere buna.bafta!

| andre3a92 a răspuns:

Si o sa mai faci materii de genu` asigurari,economia intreprinderii,marketing, chimie, fizic si bio o sa faci decat pana in clasa a10a,sunt multe materii care sunt module si de care sincer nici nu mai imi amintesc, dar asta din cls a11a:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt in a 9 a si am dat la economic.Cred ca este un profil foarte bun.
Pai eu in a 9 a fac:
3 ore de Romana
3 ore de Mate
3 ore de Contabilitate
2 ore de Engleza
2 ore de Franceza
2 ore de Fizica
2 ore de Chimie
1 ora de Bio
1 ora de Logica
1 ora de T.I.C
1 ora de Religie
1 ora de Sport
1 ora de Organizare (practica)
Mai fac Organizare (practica) si C.P.S (calitatea produselor si serviciilor) 5-6 ore...aici na depinde am aceiasi profa depinde de profa la ce vrea sa predea.
E bine ca in clasa a 11 a scapi de Fizica, Chimie si Bio.
Mate e modul M2 e mai usor..in comparatie cu mate-info..acolo e M1.
C.P.S, Organizare, Contabilitate -> sunt module.La astea media o incheie tocmai la sfarsitul anului.
Si in fiecare an ai alte module happy.
Teza dau la Romana, Mate si Engleza.
Si...din cate am auzit in a 12 a dai bac la
Romana (scris/oral)
Mate (M2)
Engleza (oral)
Aptitudini PC
Si ai de ales intre Logica (materia e din clasa a 9 a ), Geografie si specialitati economice.
Am uitat sa mentionez ca mai fac si practica la Contabiliate sambata...sau...in iulie..depinde cum vrea profa/profu respectiv si cand are timp happy