| Nathaliee a întrebat:

ce regiuni istorice sunt in Romania?

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Regiunile istorice românești sunt astăzi cele zece provincii tradiționale definite în perioada « României mari »: Banatul, Crișana, Maramureșul, Ardealul, Bucovina, Moldova, Basarabia, Oltenia, Muntenia și Dobrogea, dintre care unele depășesc hotarele României de azi, aparținând în parte unor țări vecine."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Regiuni_istorice_rom%C3%A2ne%C8%99ti

| corbulalbrosu a răspuns:

Sunt 3 regiuni mari care la randul lor fiecare au mai multe subregiuni ( asa numitele tari) cu datini si obiceiuri aparte care definesc deosebirile dintre ele.