| Alexandraaa197272 a întrebat:

Buna TPU.
Nu stiu ce profil sa aleg: Științe ale naturii sau filologie. Sunt indecisa. Fiecare din astea două profiluri au avantaje si dezavantaje. De exemplu la SN nu imi place deloc fizica, adică pur si simplu nu o înțeleg și o urăsc, iar la filologie din clasa a 11 nu mai faci matematica ceea ce nu prea imi convine deoarece matematica mi se pare o materie de bază. Chiar nu știu ce să fac si ce sa aleg. Va rog ajutati-ma. Vreau si părerile voastre. Dau funda

Răspuns Câştigător
| weloveit a răspuns:

Buna! Poti alege sa faci profilul de uman, filologia, iar paralel sa faci meditatii sau sa rogi profesorii de la real sa te primeasca la ora lor de matematica. In liceu o sa vezi ca sunt multe cercuri, clase de istorie, de biologie, de matematica, de informatica. Tu de exemplu te poti inscrie la clasa de matematica dupa ore sa faci meditatii. Depinde mult si de liceu. Eu am fost ls filologie istoria, engleza, romana, franceza, geografia, literatyra universală, latina, erau materiile baza. La reak matematica, fizica, chimia, informatica, biologia sunt materiile cheie.

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu am terminat SN și nu s-a pus prea mult accent pe fizică. Doar pe mate și bio. Eu zic să încerci SN și dacă nu te descurci, te transferi la filo, că acolo nu prea ai ce recupera laughing.

| AlleSss a răspuns:

Bună! De ce nu încerci profilul științe sociale? Este asemănător cu profilul filologie, numai că faci matematică până în clasa a 12-a inclusiv, și o ai ca materie opțională și la bac.

| dmsajdasj a răspuns:

Alege mate-info.Dar am si eu o intrebare... Unde se duce cacuta din tren? Raspunde si tu repede te rog PWP:

| iswdtudor a răspuns:

Depinde de ce iti place sa faci. De exemplu, daca iti place biologia si chimia, dar nu iti place fizica, poti merge la SN, chiar daca o sa ai probleme cu Fizica. Pe de alta parte, la filo o sa ai de tocit mult alte materii precum romana sau latina big grin (o zic din experienta, nu imi place deloc), dar relativ filo e un profil usor.