| Mistik a întrebat:

Cine imi poate explica si mie sistemele de ecuatii plzzzzzz...
Dau fundoi. big grin

Răspuns Câştigător
| Joanne a răspuns:

Ai doua metode:
1. Metoda substitutiei(a inlocuirii): Presupunand ca ai un sistem in a si b, il exprimi pe a in functie de b in una dintre relatii, dupa care mergi in cea de-a doua si il inlocuiesti.
2. Metoda reducerii: Inmultesti/Imparti una dintre relatii sau chiar amandoua pentru ca, atunci cand le aduni, sa ti se reduca unul din termeni. Astfel ramai doar cu unul, pe care il afli. Apoi inlocuiesti in una din relatii si il afli si pe cel de-al doilea termen.

Nu prea stiu cum sa iti explic in scris... era mai usor de aratat pe exemple concrete. Sper ca te-am ajutat...
Multa bafta!

P.S. Daca nu ai inteles, poti intreba profesorul. Nu cred ca se va supara daca vede ca ai vointa de a invata.
Nu e o rusine sa recunosti ceea ce nu stii.