| burangabriela a întrebat:

Cine imi poate explica sistemele de ecuatie pentru ca nu le inteleg.......va rog mult::d

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Presupunem că ai un sistem de 2 ecuaţii, cu 2 necunoscute, x şi y.

În principiu, pentru cele mai simple sisteme, trebuie să izolezi o necunoscută dintr-o ecuaţie şi să o foloseşti în cea de-a doua ecuaţie.

Exemplu:

x + y = 25
x - y = 11

Din prima ecuaţie: x = 25 - y (l-am izolat pe x). Acum îl folosesc pe x în cea de-a doua ecuaţie:

25 - y - y = 11, rezultă:

25 - 2y = 11, adică 2y = 25 - 11

2y = 14, adică y = 14/2 = 7.

Dar ştim că x = 25 - y = 25 - 7 = 18.

Deci x = 18 şi y = 7.

Ai înţeles?

Sper să îţi fie de folos!

3 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

În ce clasă eşti? Ce fel de sisteme de ecuaţii? Sunt de mai multe feluri, la care te referi?

Dă-ne un exemplu. Mulţumesc.