| Mariposa97 a întrebat:

cine ma poate ajuta sa inteleg ecuatiile si sistemele de ecuatii.
Cel mai bun raspuns primeste funda.Va rog sa fiti seriosi! Multumesc anticipat.happy

Răspuns Câştigător
| mady8055_9212 a răspuns:

Buna! Pai uite niste exemple din culegerea mea de mate!
Sa consideram ca urmatoarea problema: Aflai un numar rational astfel incat prin suma dintre 0, 15 produsul acestuia este cu 0, 5 sa obtinem 1, 40.
Solutie : Notam cu x numarul cautat ok? Atunci : 0, 15+0, 5=1,40.
Uite:
-punem in evidenta termenul 0, 5 *(ori) x din suma:0, 5*x=1, 40-0,15
-calculam diferenta 1, 40-0, 15 si avem 0, 5 *x-1, 25
-punem in evidenta factorul x al produsului, x =1, 25:0, 5
efectuam impartirea 1, 25 :0, 5 si obtinem x=2, 5
Deci nr cautat este 2, 5

Problema asta de mai sus se formuleaza mai scurt astfel:
Rezolvati in m, ultimea numerelor rationale ecuatia:
0, 15+0, 5*x=1,40
Cum rezolvam ecuatia a+b+=c?
-punem in evidenta termenul care contine necunoscuta:ax=c-b
-calculam diferenta c-b---ax=d
-punem in evidenta factorul x---x=d:a
-efectuam impartirea d; a---x=s
-scriem multimea solutiilor ecuatiilor S ={s}
Ecuatia este o propozitie cu o singura variabila.
Arezolva o ecuatie inseamna a afla multimea solutiilor sale.
ex: 237+x=327, 59
x=349, 59-237
x=112,59
Ai intales? fundita?

2 răspunsuri:
| MiK3L a răspuns:

In primul rand cand nu intelegi intreaba profesorul!
In al 2 lea uita-te in caiet ia o foaie si fa exemplele care le-ai facut in clasa!
Dupa aceea incearca sa faci la fel dar cu alte cifre respectiv numere!
Trebuie doar sa incerci! Fa multe exemple! Prima data copiaza-le pe cele care ti le-a dat la scoala / schimba numerele! ENJOY! happy

| andrey23 a răspuns:

La ecuatii de obicei ai o singura necunoscuta. si se poate afla.
la sisteme de ecuatii ai mai multe necunoscute si trebuie inlocuite una in functie de alta pentru a le afla. happy