| Deyutza_6118 a întrebat:

cine ma poate ajuta cu niste idei sa explic titul "In miezul verii" de George Cosbuc? dau fundita happy

3 răspunsuri:
| YoYoLicious a răspuns:

Titlul "In miezul verii" este deosebit de sugestiv pentru poezie, deoarece se exprima direct tema acesteia, natura. Cele doua substantive creeaza o imagine vizuala, ce accentueaza ideea de descriere a anotimpului vara. Atmosfera indusa de titlu este una de apasare, de moleseala, avand in vedere ca perioada la care se refera eul liric este una deosebit de calduroasa-mijlocul verii. (pe.s. nu cred ca ce a spus andreea mai sus se refera la titlul poezieibig grin)

| andreea_9905 a răspuns:

Faptul verii/zilei prezintã trezirea naturii într-o dimineatã de varã. Poezia este o cosmogonie în miniaturã. La început tabloul este static, apa, câmpia, vântul dorm sub cerul clar, ca lacrima. Lupta dintre luminã si întuneric se dã dincolo de zare si se sfârseste cu biruinta luminii. Odatã cu aparitia luminii întegul peisaj se animã: oamenii cu coasa pe umãr merg la muncã. Tot acest freamãt este un adevãrat imn pe care viata îl înaltã Soarelui.

| Alleza a răspuns:

Titlul este sintetizat in 3 cuvinte big grin este vb despre anotimpul iarna. este un pastel straight face si exprima in prima parte geroasa iarna dar apoi poetu ramane impacat deoarece. rasare soarele ( sau nu stiu cred ca eu am vb despre poezia lui Vasile Alecsandri ) laughing nu stiu fa-ti si u o idee dupa a mea straight face sper ca te am ajutat big grin