| pustoaica18 a întrebat:

cine stie sa-mi explice si mie cum sta treaba cu trecerea de la diateza activa la diateza pasiva, in engleza? funda:-)

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

La diateza activa ai ceva de genul,,cineva face ceva''. (unde,,face'' este un verb la modul indicativ la oricare din timpuri). La diateza pasiva ai,,ceva este facut de catre cineva''. (unde ceva, cineva si verbul,,a face'' sunt aceleasi ca la diateza activa, cu deosebirea ca verbul,,a face'' apare altfel conjugat aici; ma rog, nu e fix verbul,,a face'', dar e verbul care reprezinta actiunea) La diateza pasiva verbul se formeaza astfel: verbul a fi (to be in engleza) conjugat la timpul la care verbul actiunii apare la diateza activa+ participiul trecut al verbului actiunii.,, de catre X'' se spune,, by X''.

Iti voi da niste exemple:
1.Mary washes the dishes.
The dishes are washed by Mary.

Mary este persoana care savarseste actiunea. Actiunea este de a spala si se rasfrange asupra vaselor. La diateza activa ai timpul prezent (washes), ceea ce inseamna ca la diateza pasiva vei avea tot timpul prezent (adica,, are washed'').
2. A man stole my car.
My car was stolen by a man.
La diateza activa ai Past Simple(stole), la diateza pasiva trebuie sa ai tot Past Simple(was stolen; unde stolen este participiul verbului to steal).
3. X will sing a carol.
The carol will be sung by X.

| pustoaica18 explică (pentru didiDia):

Aha,multumesc. si daca am "mama mi-a dat voie sa ies in oras", cum pun? dar daca am "politia a prins hotul" - "the police caught the thief " si pun " hotul ESTE pris de catre politie" sau "hotul A FOST prins de catre politie"?

| didiDia a răspuns (pentru pustoaica18):

Ti-am spus ca verbul care savarseste actiunea ramane la acelasi timp in diateza pasiva ca in diateza activa.
1. Mama mi-a dat voie sa ies in oras.
Mi s-a dat voie sa ies in oras. (de catre mama)
(I was allowed to go out in town by my mother.)
2. Politia a prins hotul.
Hotul a fost prins de catre politie. (deci Nu,, este prins'')
(The thief was caught by police.)

| didiDia a răspuns (pentru pustoaica18):

Ti-am spus ca verbul care savarseste actiunea ramane la acelasi timp in diateza pasiva ca in diateza activa.
1. Mama mi-a dat voie sa ies in oras. ->diateza activa
Mi s-a dat voie sa ies in oras. (de catre mama) ->diateza pasiva
(I was allowed to go out in town by my mother.)->diateza pasiva engleza
2. Politia a prins hotul. ->diateza activa
Hotul a fost prins de catre politie. (deci Nu,, este prins'')->diateza pasiva
(The thief was caught by police.) ->diateza pasiva engleza

| pustoaica18 explică (pentru didiDia):

Ok,am priceput. cum pun propozitia asta la d pasiva " prietenul meu mi-a cumparat un cadou foarte frumos"? in romana

| didiDia a răspuns (pentru pustoaica18):

Mi s-a cumparat un cadou foarte frumos.
(I was bought a very beautiful present.)
sau A very beautiful present was bought for me by my boyfriend.

| Andrei_Puiu_1987 a răspuns (pentru didiDia):

Ce Destept(Desteapta) Esti

| Andrei_Octavian_1992 a răspuns (pentru didiDia):

Nu este are washed ci was washed e simplu.

16 răspunsuri:
| awesomedavid a răspuns:

La diateza activa daca ai propozitia mama mea mananca mere(my mom is eating apples) cand transformi la diateza pasiva complementul meredevine subiect adica merele au fost mancate de mama(the apples had been eaten by my mom).La diateza pasiva trebuie sa pui verbul be(la timpul respectiv) +verbul cu terminatia -ed sau verbul la a III-a forma. sper ca te-am ajutatwinking

| pustoaica18 explică (pentru awesomedavid):

Multumesc si tie pentru raspuns! chiar m-ati ajutat cu totii!

| Patry908 a răspuns:

Diateza activa: My mother drinks tea.
diateza pasiva: The tea is drunk (a treia forma a verbului) by my mother.

Este ca si in limba romana, depinde daca inveti la romana. Diateza pasiva arata de cine sau de ce este realizata o actiune, un lucru.

In limba romana:
diateza activa: Eu incalzesc apa.
diateza pasiva: Apa este incalzita de catre mine.

| pustoaica18 explică (pentru Patry908):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Patry908 a răspuns (pentru pustoaica18):

Cu placere sper ca te-am ajutat.

| Nalmeena a răspuns:

Diateza activa: El a pus florile pe masa. - He put the flowers on the table.
Diateza pasiva: Florile au fost puse pe masa de catre el. - The flowers were put by him on the table.

la diateza activa, subiectul face actiunea (EL a pus florile...)
la diateza pasiva, subiectul NU face actiunea el insusi (FLORILE au fost puse...)

| pustoaica18 explică (pentru Nalmeena):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| Andrei_Puiu_1987 a răspuns:

They buy a car.
A car is bought by them

| Andrei_Octavian_1992 a răspuns:

Pai se formeaza usor sti e ca in romana
a fi + verbul de conjugat.
exempul:
Dog eat a ham.(Cainele mananca sunca)
A ham was eat by dog.(Synca a fost mancata de catre caine)
are si anumite forme ca:
read-was read
is riding-is being read
was riding-was being read
has read-has been read

SPER CA TE-AM AJUTAT!