| Petrica123 a întrebat:

Cristalul este o piatra semipretioasa?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Cristalul este un material care are structura cristalina, adica o structura interna in care moleculele sunt aranjate intr-o anumita ordine precisa. Exista tipuri de cristale care sunt pietre semipretioase si unele cristalwe sunt pietre pretioase. Alte cristale nu sunt nici macar semipretioase, cum ar fi cristalele de sare. Unele pietre semipretioase nu sunt cristale, de exemplu coralul sau chihlimbarul. Uite aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cristal

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, http://ro.wikipedia.org/wiki/Cristal
Pa, pa.

| corolav a răspuns:

Cristalul nu are o compoziție standard.
El are o formă standard( de regulă cubic, dar poate avea și mai multe fețe) dar este transparent sau lucios cumva. Intră în starea sub care se găsesc în natură o serie de elemente sau minerale.
Nu m-am uitat la alte răspunsuri dar după ce m-am uitat am văzut că diaac a dat un excelent răspuns.
Felicitări!

| Bogdy2k a răspuns:

Cristalele - sunt un corp omogen si anizotrop.
Pietrele semipretioase - sunt minerale (anorganice) majoritatea dar sunt si organice (fosilele).

Prin urmare cele doua sunt doua lucruri total diferite.

| LovelySmile98 a răspuns:

Cred ca este mai degraba pretioasa decat semipretioasa

| Petrica123 explică (pentru LovelySmile98):

Dar Ametistul?

| ღHinataღ a răspuns (pentru Petrica123):

Cred ca e semipretioasa

| Anysya12 a răspuns:

Da, e semipretioasa.