| SwettyCat a întrebat:

Cum pot invata limba latina mai usor? Ma refer la gramatica...

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Gramatica limbii latine este cea mai uşoară dintre toate limbile care s-au vorbit pe lumea aceasta pentru că este foarte riguros exactă şi foarte puţin neregulată.
De exemplu conjugarea verbelor. Dacă vei reţine principala regulă a majorităţii terminaţiilor verbelor, mai exact acele -m,-s,-t,-mus,-tis,-nt, jumătate din conjugări sînt ca şi terminate ( bineînţeles cu specificaţiile fiecărui timp şi mod).
Trei cazuri:
er-a-m, er-a-s, er-a-t, er-a-mus, er-a-tis, er-a-nt.( o formă de imperfect)
lauda-ba-m, lauda-ba-s, lauda-ba-t, lauda-ba-mus, lauda-ba-tis, lauda-ba-nt( un alt imperfect).
habe-a-m,habe-a-s, habe-a-t, habe-a-mus, habe-a-tis, habe-a-nt( o anume formă de conjunctiv)
Un viitor de la sum, esse, fui.
er-o, er-i-s, er-i-t, er-i-mus, er-i-tis, er-u-nt.
Dar, trebuie să şi iei cartea, să înveţi şi să faci exerciţii.
Hai, noroc!

| larisalary12 a răspuns:

Fa multe exercitii de gramatica si invata
Sper ca iti sunt de ajutor sfaturile!