| pastru009 a întrebat:

Cum considerati limba latina? Grea sau usoara-nu ma luati cu depinde cum invata cineva, caci stiu asta-? Eu ma refer la vocabular si gramatica! Va este greu sa le retineti?
Limba latina se studiaza la liceu in cadrul profilului uman! Corect?! Nu mai stiu sigur.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Am urat-o cu patima in clasele a IX-a si a X-a, cand am studiat-o, nu fiindca nu mi-ar fi placut ca limba, ci fiindca nu ma puteam descurca. Am luat constant note de 7 la latina. Declinarile mi se pareau dificile si asezarea verbului la finalul propozitiei.
Se studiaza la uman la profilurile Stiinte Sociale (clasele a IX-a si a X-a) si Filologie, pe tot parcursul liceului, din cate stiu.

4 răspunsuri:
| ImHereForYou a răspuns:

Latina este o limba moarta, nefiind folosita in nicio tara.
Este foarte grea, si trebuie sa inveti fiecare lectie, pierzi o lectie, s-a rupt firul!

| WhiteLife a răspuns:

Latina mi se pare o limba foarte frumoasă. Chiar dacă ma duc la profil real, s-ar putea sâcâitoare de latina. Nu contează cace greu sau ușor, dacă îți propui ceva și-ți dorești din tot sufletul atunci poți realiza acel lucru. Profesorul meu de matematica zicea : "Nu exista greu sau ușor, exista ce știi și ce nu stii". Nu am făcut latina în generală, profesoara be cerea doar referate pentru note, dar nu ne preda, asa ca nu pot să-ți zic dacă e grea sau ușoară. Dar e frumoasă, asta știu sigur și dacă vrei, o poți învăța.

Mult succes!

| pastru009 explică:

Dar de ce? ...de ce zic toti ca limba latina este o limba moarta?! NU CREDETI CA MAI ESTE SI ACUM FOLOSITA CHIAR DACA ESTE O LIMBA STRAINA CU O VECHIME ANTICA?!

| AndreeaCriss a răspuns:

E usoara, nu-ti face griji! Pronuntia este la fel ca in romana, iar la gramatica sunt niste terminatii care sunt asemanatoare (la unele cazuri-ex:Acuzativ si Ablativ-chiar la fel) si scurte...nu sunt greu de retinut, iar la liceu la uman se invata si lb. latina dar depinde de liceu(poate la unele licee se invata alte limbi-ex:germana, spaniola-si nu se mai face si latina).Dar in general la majoritatea liceelor se face si latina ca din asta se trage si romana... fundita?