| Monyyyyy a întrebat:

cum sa învăț la biologie mai usor pentru bac? Dau din vegetală și animală și nu pot trece de capitolul 1 ca sunt niște cuvinte complicate la regnurile Protista și Fungi care nu mai nu pot sa le retin? O sa ceara chiar astea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| comyne a răspuns:

Eu de obicei cand invat la biologie imi rescriu materia mai pe scurt si cu cuvinte mai usoare pe foi si apoi le recitesc si le mai invat...bine tine si de memoria pe care o ai.Ai putea sa spui cuvintele de mai multe ori si sa le pronunti tare si raspicat sau sa gasesti niste asemanariintre ele si cuvinte din viata de zi cu zi. Daca reti usor versurile melodiilor pe care le asculti de cateva ori fa asta si cu regnurile, inregistreaza recitand ce ai de invatat si apoi cand faci diferite activitati( sport, gatit, dansuri etc.)ascult-te la casti si asa te ei trezi ca ti s-a fixat ceva in memorie. Nu ar trebui sa te bazezi neaparat pe asta, incearca mai multe metode daca invatul,, traditional,, nu functioneaza, am citit ca daca citesti un paragraf sau mai multe din ce ai de retinut inainte sa adormi iti vei aminti mai bine dimineata sau incearca sa mananci ciocolata in timp ce repeti.Eu de obicei scriu lectiie cum am mentionat mai sus si apoi repet de cateva ori propozitiile gandindu-ma la sensul acestora si ce vor sa exprime(mai mult la istorie...) iar apoi incep sa le spun singura.

Sper sa nu vad raspunsuri la comentariul meu cum ca iti recomand sa tocesti.Tocitul e diferit in functie de persoana, iar cel mai important e sa stii ce ai de retinut.

SPER CA TE-AM AJUTAT! FUNDA?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mută-te la filologie

| MadalinG99 a răspuns:

Salut, scrie materia pe o foaie si o vei invata scriind-o, la vegetala si animala este usor, citeste foarte bine toata culegerea cand se apropie BAC-ul deoarece iti cam pica din toata, invata si cele 2 probleme pentru ca valoreaza ambele cam 40p. Succes!

| Monyyyyy explică (pentru MadalinG99):

Cum sa învăț tot sunt cuvinte grele

| MadalinG99 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu sunt chiar atat de grele, incearca sa te familiarizezi cu ele, iti vor fi foarte usoare intr-un final, crede-ma asa eram si eu.