| LarisaAndreea a întrebat:

Cum se calculeaza media cu tot cu teza? De exemplu, sa zicem ca am 4 de 10 si 8 in teza, cum calculez media?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite cum se calculează media la obiectele la care se dă teză: se adună toate notele luate în lucrări și la oral și se împarte suma obținută la numărul notelor; rezultatul se înmulțește cu 3; se adună apoi rezultatul înmulțirii cu nota de la teză și ceea ce rezultă se împarte la 4. Abia aici se face rotunjirea. Dacă zecimalele sunt mai mult de 0, 50, rotunjirea se face în favoarea elevului.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Se face media notelor de la oral. Rezultatul se inmulteste cu 3, apoi se aduna cu teza si se imparte la 4.
Oralul conteaza 3/4 si teza 1/4.
In cazul tau:
( 10 x3 +8 ): 4= 9, 50

| anonim_4396 a răspuns (pentru michelia):

Da,asa e.