| AlexAL275 a întrebat:

Cum se scrie corect: "că trebuie să-i iau la întrebări" sau "că trebuie sa-i i-au la întrebări"? Stiu ca iau legat se foloseste cand are sensul de a lua ceva mai precis când exprima o acțiune

Răspuns Câştigător
| Rotazi a răspuns:

In acest caz, "iau" este timpul prezent, persoana I, de la verbul "a lua". "Trbuie sa-i iau la intrebari" este forma corecta.
Nu este corect ca iti faci temele aici.
Dar ca sa nu mai scriu eu, iata "iau si i-au": https://diacritica.wordpress.com/tag/iau-sau-i-au/

| Rotazi a răspuns (pentru Rotazi):

Trebuie!
Imi trebuie si mie o tastatura noua. happy

| AlexAL275 explică (pentru Rotazi):

I-am trimis mesaj cuiva și am scris replica de mai sus cu iau împreunat si am crezut ca nu am scris bine

| Rotazi a răspuns (pentru AlexAL275):

Uita-te la link-ul pe care ti l-am dat. Nu intotdeauna se scrie intr-un singur cuvant.